До Дня Незалежності: Святослав Гринчук і Наталя Островська поділилися своїми улюбленими українськими кінострічками та пофантазували, у якому фільмі хотіли б знятись самі
З нагоди Дня Незалежності України, ведучі 1+1 Україна Святослав Гринчук і Наталя Островська розповіли про свої улюблені українські фільми
33 роки Незалежності України стали періодом, коли український кінематограф відчутно зміцнів і розквітнув. Від яскравих дебютів до зворушливих драм і потужних документальних фільмів від визнаних майстрів — за ці роки було створено чимало українських стрічок. Вони вражають не лише сюжетом, а й глибиною відображення національного духу, наших традицій та реалій.
Платформа кіно та телебачення Київстар ТБ розпитала ведучих 1+1 Марафон і ТСН Святослава Гринчука та Наталю Островську про улюблені українські кінороботи, які вплинули на їхні життя та стали частиною особистих історій.
Святослав Гринчук, ведучий 1+1 Марафон і ТСН
– Який український фільм або серіал найкраще відображає, на вашу думку, дух незалежної України? Чому саме він?
Україна часів Незалежності дуже різноманітна, бо в нас були роки мирного, відносно безтурботного життя, а тепер є роки відчайдушної боротьби за це саме життя. Тому складно вибрати один проєкт, який би все це поєднав. Я виберу два фільми, і обидва документальні.
Кілька років тому мені цілком несподівано на очі потрапила дуже мила документалка «Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго». Це щира і добра стрічка про життя звичайних українців, про чесну щоденну важку працю, про те, як її поєднувати з творчістю, як шукати красу у звичайному й буденному. Про Україну, трохи наївну, але душевну й затишну.
Інша документалка — це, звісно, «20 днів у Маріуполі». Фільм, який показує не так дух Незалежності, як її важливість. А точніше — що може статись із будь-яким українським містом, із кожним із нас, якщо туди прийде ворог і Незалежність ми втратимо. Що б уже давно з нами всіма сталось, якби не щоденні подвиги українських Сил оборони.
– Якби ви могли знятися в будь-якому українському фільмі, створеному за роки Незалежності, який би це був фільм і яку роль ви б хотіли зіграти?
Останнє завжди запам'ятовується найкраще. А останнім з українського наразі я подивився «Люксембург, Люксембург». Гарно провів час і радію, що таких фільмів — з одного боку легких, а з іншого — продуманих і непростих — Україна знімає все більше і більше. З моїми акторськими талантами мене б вистачило хіба на епізодичну роль. А в цьому фільмі таких епізодичних, але яскравих персонажів — чимало. Тому, наприклад, з роллю продавця у магазині іграшок чи хлопця, що видає ковзани напрокат, теоретично міг би спробувати впоратись. Звичайно, вийшло б гірше, ніж в оригінальних акторів, але бути бодай якось причетним до такого проєкту — все одно було б за честь.
– Уявіть, що ви можете організувати кіновечір для своїх друзів, обравши три українські фільми незалежної України. Які б ви обрали і чому?
Я б залюбки ще раз з ними подивився «Мої думки тихі». Бо він дотепний, його легко дивитися, і є що обговорити. Тим паче, стиль Антоніо Лукіча мені дуже подобається, у нього, як на мене, дуже хороший смак. І це передається на ті його роботи, що я бачив.
Подивився би фільм «Юкі» Володимира Мули. Це шикарна документалка про хокей. Але, впевнений, цікава не тільки спортивним уболівальникам. Бо вона про українців, нащадків наших емігрантів у найсильнішій і найвідомішій хокейній лізі світу — НХЛ, які пам'ятають про свою ідентичність і пишаються нею досі.
Ну а третій фільм — це, мабуть, «Додому» Нарімана Алієва. Цьому фільму вже немало років, про нього я читав дуже багато позитивних відгуків, але якось так склалося, що все руки не доходять подивитися — то якраз залюбки б це зробив у компанії.
– Який український фільм ви вважаєте найбільш недооціненим?
Він не те щоби недооцінений. У нього багато нагород, і, на мою думку, абсолютно заслужених. Просто фільм вийшов у 2022-му, після початку повномасштабного вторгнення росії, і всім було не зовсім до кінематографу. Український прокат був у 2023-му, але подивився я його вже тоді, коли він з'явився на стримінгах. Це «Памфір» Дмитра Сухолиткого-Собчука. Дуже атмосферна, красива і жива стрічка. І, дивлячись його, точно не потрібно робити ніяких поблажок, що це, мовляв, українське кіно. Бо він цілком конкурентний у контексті світового кінематографу. Сюжет нелегкий і доволі гнітючий, але хто ще не бачив з тих чи інших причин — раджу.
– Який український фільм асоціюється у вас з певним періодом вашого життя?
Це буде радше кумедний спогад, аніж рекомендація. За мого плюс-мінус студентства новітнє масове українське кіно тільки починало спинатися на ноги. І тоді, хоч слова «мем» ми ще не знали, живим мемом для нас став фільм «Штольня». Я пригадую, що він нам із друзями не дуже сподобався, але така наївна спроба зняти сучасне кіно, як на заході» точно не залишилася непоміченою. Там ще герої намагалися говорити начебто молодіжною мовою, але виходило — якоюсь такою, якою насправді ніхто в цей час не говорив. І це було так кумедно, що ми деякі з цих фраз потім ще між собою жартома цитували. Вже зараз ні сюжету, ні подробиць не пам'ятаю, але точно пригадую, що настрій нам це все тоді підняло.
Наталя Островська, ведуча 1+1 Марафон і ТСН
– Який український фільм або серіал найкраще відображає, на вашу думку, дух незалежної України? Чому саме він?
«Кіборги» режисера Ахтема Сеітаблаєва. Показує, наскільки сильні духом українці: всупереч усьому, вони тримали аеропорт поблизу Донецька у 2014 році. Для мене цей фільм відкрив титанів, які брали участь у складній спецоперації нашої війни.
– Якби ви могли знятися в будь-якому українському фільмі, створеному за роки Незалежності, який би це був фільм і яку роль ви б хотіли зіграти?
Я любителька фільмів жахів, хоча з початком війни все менше дивлюся такі стрічки. Памʼятаю, як ще у школі дивилася фільм «Штольня» режисера Любомира Левицького і думала, як би цікаво було побувати на зйомках.
– Уявіть, що ви можете організувати кіновечір для своїх друзів, обравши три українські фільми незалежної України. Які б ви обрали і чому?
«Люксембург, Люксембург», «Памфір», «Щедрик». Ці фільми уособлюють якісне сучасне українське кіно, тому було б цікаво обговорити з друзями найяскравіші моменти.
– Який український фільм асоціюється у вас з певним періодом вашого життя?
Я б назвала фільм, який асоціюється з сучасним етапом життя всіх українців, — «Довбуш». Він якраз описує, як наша нація боролася за свободу і свої землі. Багато паралелей із сьогоденням, яке переживає українське суспільство.
З нагоди 33 річниці Незалежності України Київстар ТБ підготувала добірку з 33 українських фільмів та серіалів, які були створені впродовж цього часу. Переглянути стрічки можна у вільному доступі з 23 по 26 серпня включно з будь-якого пристрою, попередньо авторизувавшись на платформі.