Перша леді одного з найкривавіших диктаторів світу: хто така Асма Асад та чи дійсно вона є співучасницею сирійського режиму
Хто вона насправді — жінка, що опинилася заручницею обставин чи активна співучасниця диктаторського режиму свого чоловіка в Сирії?
Одна з головних міжнародних подій, яку сьогодні висвітлюють засоби масової інформації всього світу — це події в Сирії та падіння диктаторського режиму Башара Асада. Згідно з останніми даними, ЗМІ повідомляють, що Башар Асад зараз перебуває «під крилом Москви».
Башар Асад має доньку Зейн, двох синів — Каріма і Хафеза, а також дружину Асму. Вона ж фактично є його найближчим радником, але чи дійсно дружина є активною співучасницею диктаторського режиму? Детальніше в цьому питані розібралися в Сніданку з 1+1.
Замість успішної кар'єри обрала сім'ю
Асма Асад народилася в Лондоні в сім’ї вихідців із Сирії. Із самого дитинства її навчили бездоганної англійської, а своє сирійське походження Асма настільки не хотіла визнавати, що навіть представлялася іншим іменем — Емма. Вона з відзнакою закінчила Королівський коледж у Лондоні за спеціальністю Інформатика.
У 2000 році її прийняли до Гарвардської бізнес-школи. Після першого року навчання всіх учасників очікував щедрий фінансовий бонус, якого прагнула й Асма, проте восени того ж року дівчина раптом зникає. Для репутації Гарварду це був нечуваний скандал, адже одна з їхніх студенток просто так без попередження кілька тижнів не виходила на зв’язок.
Проте за кілька місяців Асма повертається до школи й оголошує своєму керівникові, що забирає документи, бо має тепер інші пріоритети в житті. Вона закохалася і замість кар’єри, дівчина обирає сім’ю зі своїм майбутнім чоловіком Башаром Асадом. Асма познайомилася з ним у Лондоні, де він навчався на офтальмолога. Після смерті його батька, Хафеза Асада, в липні 2000 року Башара обирають президентом. У грудні цього ж року Асма і Башар одружуються.
Перша леді диктатора
Перші роки шлюбу дружина сирійського президента залишалася непомітною. Жителі Сирії навіть не знали свою першу леді в обличчя, а в місцевих ЗМІ не було жодних згадок про неї. Вона була зайнята вихованням дітей, у той час, коли її чоловік, замість обіцяних реформ, запроваджував фатальні репресії.
У 2005 році в Лівані вбивають впливового політика. Захід починає підозрювати в цьому злочині Сирію — це була пряма загроза владі Асада. Башар Асад постав перед питанням — як заслужити довіру Заходу і не втратити свою репутацію та владу? Відповідь сирійський диктатор знайшов у своїй дружині.
Попри спротив сім’ї, він робить Асму публічною особою. Добре освічена та інтелігентна дружина покращує імідж Сирії й полегшує спілкування з демократичними країнами. У лютому 2011 року про неї навіть пишуть статтю у Vogue, де Асму називають «квіткою в пустелі», а Сирію — «острівцем спокою». Однак за два тижні статтю видалять, бо з’ясується, що матеріал був замовним.
Права рука Башара Асада
Асма відвідує міжнародні конференції, розповідає про відновлення своєї країни, у тому числі завдяки заснованому нею Фонду розвитку Сирії для просвітницької та культурної діяльності. Та попри гучні слова про реформи, у 2011 році в Сирії розпочинається громадянська війна. Тоді міжнародна спільнота була в очікуванні, що зробить Асма: покине свого чоловіка-диктатора чи все ж стане на його сторону?
Перша леді довго тримала паузу та не з’являлася на публіці, поки армія вбивала цивільне населення Сирії, зокрема в місті Хомс, звідки родом її батьки. У січні 2012 року вона з’явилася на провладному мітингу разом із дітьми й заявила, що Башар Асад був і є президентом усієї Сирії.
З початком бойових дій у Сирії фонд Асми стає чи не єдиним шляхом отримання гуманітарної допомоги від Заходу, проте все проходило через сім’ю Асадів. З часом Башар доручає ведення фінансів країни своїй дружині, тож економіка Сирії опиняється в руках Асми.
У 2020 році через контроль над фінансами країни та незаконне збагачення Асма Асад потрапляє під економічні санкції США. Станом на зараз її офіційно вважають людиною, яка бере участь в деспотичному режимі Сирії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Готують хачапурі під водометами та сльозогінним газом: що відбувається на протестах у Грузії