Хто ж він — Папа Римський Лев XIV: що відомо про нового очільника Ватикану і як він пов’язаний зі штучним інтелектом
Світ затамував подих, коли 8 травня з балкону собору Святого Петра у Ватикані пролунало нове ім’я — Папа Лев XIV. Розповідаємо, що відомо про нового понтифіка Роберта Превоста з США.
Хоч перед конклавом його не називали серед фаворитів, саме він очолив Католицьку церкву в один із найбуремніших моментів сучасної історії.
Хто ж він — новий понтифік, який вже встиг згадати про Україну у своїй першій промові, чому обрав ім’я Лев і як пов’язаний зі штучним інтелектом? У Сніданку з 1+1 розповіли, що відомо про нового Папу Римського Лева XIV.
Американець із перуанським серцем
Новий глава Ватикану — 69-річний кардинал Роберт Френсіс Прево родом із США. Він народився в Чикаго в родині шкільного адміністратора та бібліотекарки католицької школи і ще змалку, за словами рідних, захопився ідеєю священства.

Родичі згадують, як маленький Роберто проводив «меси» на маминій прасувальній дошці, застеленій скатертиною. Уже після восьмого класу майбутній Папа вступив до августинської семінарії, а згодом здобув ступінь з богослов’я, вивчив кілька мов і став місіонером у Латинській Америці.
Хоча він — громадянин США, частину свого життя Прево провів у Перу, де став єпископом і отримав друге громадянство. У 2023 році Папа Франциск надав йому сан кардинала й доручив відповідати за вибір нових єпископів. Уже тоді Роберта Прево називали прогресивним і скромним — він жив у простоті, вів соцмережі самостійно й активно спілкувався з вірянами.
Чому саме ім’я Лев XIV
Ім’я Лев XIV він обрав невипадково. Один із найвідоміших його попередників — Папа Лев XIII — очолював Церкву в період промислової революції та став автором історичної енцикліки Rerum Novarum, де вперше піднялися питання прав робітників, соціальної справедливості та гідності праці.
«У наші дні церква знову пропонує скарбницю свого соціального вчення у відповідь на ще одну індустріальної революції і розвиток штучного інтелекту, що ставить виклики перед захистом людської гідності, справедливості та праці», — сказав Папа Лев XIV у своїй першій офіційній промові.
Його вибір свідчить про намір не лише продовжити соціальне вчення Церкви, а й адаптувати його до сучасності та зробити моральним компасом для людства.

Позиція щодо України
Уже в першій недільній молитві Лев XIV звернувся до теми, яка хвилює мільйони вірян по всьому світу — війна в Україні.
«Я ношу в своєму серці страждання улюбленого українського народу. Нехай буде зроблено все можливе для досягнення справжнього, справедливого і тривалого миру. Нехай будуть звільнені усі полонені, а діти — повернуті до своїх родин», — сказав він.
Лев XIV чітко наголосив, що мир має бути справедливим, а не досягнутим ціною поступок агресору.

Що ще відомо про нового Папу
Лев XIV — типовий представник «нової генерації» церковних лідерів. Він освічений та має бакалаврський ступінь з математики.
Лев XIV поділяє погляди Папи Франциска щодо екології, соціальної нерівності, допомоги мігрантам. У 2018 році він публічно критикував адміністрацію Дональда Трампа за політику масової депортації, а щодо внутрішньоцерковних тем — висловив помірковану підтримку благословення одностатевих пар, як це пропонував Франциск.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 12 травня — яке сьогодні свято: народні традиції, прикмети та що не можна робити в цей день