Місто культового Щедрика під обстрілами: що пов'язує Покровськ та найвідомішу у світі різдвяну мелодію Леонтовича
147 років тому народився український композитор Микола Леонтович, автор найвідомішої у всьому світі різдвяної пісні Щедрик або ж, як її знають за кордоном — Carol of the bells.
«Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка...» — це найвідоміша щедрівка у світі й мало хто знає, що цю мелодію створив українець Микола Леонтович.
Всі звикли говорити про Щедрик, як про символ Різдва у світі, ну або ж чудовий приклад культурної дипломатії — світове турне Республіканської капели під керівництвом диригента Олександра Кошиця, яке відбулося ще за часів існування Української Народної Республіки. Саме тоді учасники хору в інтерв'ю на увесь світ розповідали про унікальність української мелодії, яка є невіддільною ознакою української державності.
У сюжеті в Сніданку з 1+1 розповіли про історію створення відомого на весь світ музичного символу Різдва — мелодії Щедрика Миколи Леонтовича.
Покровськ — це важливе логістичне місто, яке цілеспрямовано нищить російська армія, але також це місце, де створювався відомий на весь світ символ Різдва. Хоч Леонтович родом із Вінниччини, але у 1904 році на чотири роки він разом із дружиною та донькою переїхав до невеликого пристанційного селища Гришине (сучасний Покровськ). Там він влаштувався викладачем співу у місцевій залізничній школі, а також організував хор із робітників.
Цікавий факт, що на той час населений пункт не мав ні бруківки, ні освітлення, але вже мав власний хор! Звідси й розпочинається історія Щедрика. Загалом над аранжуванням цієї давньої української щедрівки композитор працював майже 20 років і за цей час створив п'ять версій мелодії. Відомо, що друга варіація Щедрика з'явилась у 1906–1908 роках, якраз тоді, коли композитор жив на Донеччині.
За найпоширенішою версією, мелодія до Щедрика була створена у місті Тульчин, що на Поділлі. То як бути з місцем створення мелодії? І чи взагалі правильно виокремлювати якийсь один населений пункт, якщо врахувати, що Леонтович працював над нею майже 20 років?
Вчитель історії Артур Бабенко запевняє, що цю мелодію можна сприймати, як символ єднання українських земель, адже ця композиція створювалась як на Донеччині, так і на Поділлі.
Щодо Покровська, то це місто продовжує берегти пам'ять про Миколу Леонтовича та його Щедрик. У центрі герба міста зображена ластівка — пташка, яка згадується у щедрівці.
Також у 2018 році там встановили пам'ятник композитору. Щоправда, вже у 2024-му скульптуру евакуювали до Вінниці, аби врятувати її від російських загарбників.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Генерують голос, щоб просити гроші: яка шахрайська схема набирає обертів в Україні та як захиститися від аферистів