Місто культового Щедрика під обстрілами: що пов'язує Покровськ та найвідомішу у світі різдвяну мелодію Леонтовича

Сніданок з 1+1
06:30
Будні
Щедрик: історія найвідомішої української різдвяної пісні Миколи Леонтовича
Архівне фото з відкритих джерел

147 років тому народився український композитор Микола Леонтович, автор найвідомішої у всьому світі різдвяної пісні Щедрик або ж, як її знають за кордоном — Carol of the bells.

Поділитися:

«Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка...» — це найвідоміша щедрівка у світі й мало хто знає, що цю мелодію створив українець Микола Леонтович. 

Всі звикли говорити про Щедрик, як про символ Різдва у світі, ну або ж чудовий приклад культурної дипломатії — світове турне Республіканської капели під керівництвом диригента Олександра Кошиця, яке відбулося ще за часів існування Української Народної Республіки. Саме тоді учасники хору в інтерв'ю на увесь світ розповідали про унікальність української мелодії, яка є невіддільною ознакою української державності.

У сюжеті в Сніданку з 1+1 розповіли про історію створення відомого на весь світ музичного символу Різдва — мелодії Щедрика Миколи Леонтовича. 

Покровськ — це важливе логістичне місто, яке цілеспрямовано нищить російська армія, але також це місце, де створювався відомий на весь світ символ Різдва. Хоч Леонтович родом із Вінниччини, але у 1904 році на чотири роки він разом із дружиною та донькою переїхав до невеликого пристанційного селища Гришине (сучасний Покровськ). Там він влаштувався викладачем співу у місцевій залізничній школі, а також організував хор із робітників.

Щедрик
Скриншот/Сніданок з 1+1

Цікавий факт, що на той час населений пункт не мав ні бруківки, ні освітлення, але вже мав власний хор! Звідси й розпочинається історія Щедрика. Загалом над аранжуванням цієї давньої української щедрівки композитор працював майже 20 років і за цей час створив п'ять версій мелодії. Відомо, що друга варіація Щедрика з'явилась у 1906–1908 роках, якраз тоді, коли композитор жив на Донеччині.

За найпоширенішою версією, мелодія до Щедрика була створена у місті Тульчин, що на Поділлі. То як бути з місцем створення мелодії? І чи взагалі правильно виокремлювати якийсь один населений пункт, якщо врахувати, що Леонтович працював над нею майже 20 років?

Щедрик
Cкриншот/Cніданок з 1+1

Вчитель історії Артур Бабенко запевняє, що цю мелодію можна сприймати, як символ єднання українських земель, адже ця композиція створювалась як на Донеччині, так і на Поділлі.

Щодо Покровська, то це місто продовжує берегти пам'ять про Миколу Леонтовича та його Щедрик. У центрі герба міста зображена ластівка — пташка, яка згадується у щедрівці.

Покровськ
Скришот/Сніданок з 1+1

Також у 2018 році там встановили пам'ятник композитору. Щоправда, вже у 2024-му скульптуру евакуювали до Вінниці, аби врятувати її від російських загарбників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Генерують голос, щоб просити гроші: яка шахрайська схема набирає обертів в Україні та як захиститися від аферистів

Новини по темі