Викликав хвилю обурення: за що критикують шкільний підручник з історії України

Сніданок з 1+1
06:30
Будні
Поділитися:

Новий підручник з історії України для 11 класів спричинив широку дискусію в суспільстві. Причиною стала поява в ньому розділу про повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Що з ним не так та в чому причина суспільного обурення?

На новий підручник з історії України звернула увагу викладачка історії Марія Воротило. Її обурила спроба узагальнення подій, які ще тривають, а також те, що підручник завершується 2024 роком. Вона вважає, що минуло надто мало часу, аби об'єктивно описувати повномасштабну війну.

Також викладачку засмутила мінімальна кількість карт, відсутність інформації про військових, зокрема, Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та брак контексту щодо подій, які передували вторгненню.

«Я не розумію, за якими критеріями обирали, про що говорити, а про що ні. Ви ж пам’ятаєте, як з осені 2021-го всі нервували через чутки, як активізувалась РФ, скільки було навчань, яка спокійна була влада — з шашликами і планами на Великдень. У підручниках про це — ні слова. А варто було б говорити», — зазначила Марія.

Думки розділилися

Марія опублікувала фото з книги, де зображені президент Володимир Зеленський, Андрій Єрмак, Олексій Резніков та Михайло Подоляк у перші дні вторгнення. Її допис швидко набрав популярності і викликав хвилю обговорень. Коментарі під публікацією розділили користувачів на два табори: одні вважають критику маніпулятивною та стверджують, що замість претензій варто було б надати конструктивні пропозиції. Інші  — підтримали викладачку, вказуючи на проблеми змісту та підходу авторів.

Що кажуть автори підручника?

Акім Галімов, співавтор підручника, а також продюсер, автор і ведучий програми Реальна історія на 1+1 Україна, стверджує, що не має критичних зауважень до змісту книги. Сам Галімов історичні книги не пише, а надає відео до розділів. У підручнику є QR-коди, за якими учні, вчителі чи батьки можуть переглянути відповідні відео. Усі відео створені у співпраці з істориками, сценарії погоджуються з ними. На його думку, ситуація потребує не скандалу, а конструктивної дискусії.

«Я бачив драфт підручника перед публікацією, оскільки мав відібрати відео для цього проєкту. У мене не виникло критичних зауважень до змісту. Жодної пропаганди я там не побачив», – прокоментував Галімов.

До дискусії долучилася й Іванна Коберник, співзасновниця ГО «Смартсвіта». Вона підтвердила, що подібні фото президента є у всіх трьох державних підручниках. 

«Якщо ми говоримо про факти, то факт є в тому, що Зеленський був президентом і головнокомандувачем на момент вторгнення. Це не оцінка, а реальність. У підручниках згадується і Порошенко, і Кучма, і Кравчук», – зауважує Іванна.

Попри це, з деякими тезами Коберник погоджується. Наприклад, що доцільніше було би зробити окрему брошуру про повномасштабну війну, яку можна щороку доповнювати та перевидавати. Адже історією, з точки зору науки, вважається те, що сталося щонайменше 5–10 років тому, коли вже можна зробити певні висновки.

У видавництві «Ранок», яке надрукувало підручники, повідомили, що розширений зміст, зокрема карти бойових дій, інфографіка, додаткові фото та факти з’являться у майбутніх оновленнях, коли інформація буде опрацьована й систематизована істориками.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інтелектуальна розминка: 5 питань від експертів Сніданку з 1+1, які допоможуть перевірити вашу ерудицію – онлайн-тест

Новини по темі
Всі новини