Cпецепізод Реальної історії, який знімали у Лаврі: що відомо про Трапезну палату, де проходили зйомки проєкту і чому це викликало бурхливе обговорення серед українців та росіян
Нещодавно у Києво-Печерській лаврі знімали різдвяний спецепізод Реальної історії з Акімом Галімовим та Євгеном Клопотенком, який був присвячений різдвяним кулінарним традиціям українців.
Проте саме ці зйомки стали каталізатором бурхливого обговорення в українському та навіть російському маніпулятивному медіапросторі. Акім Галімов спеціально із запрошеним гостем відомим українським шеф-кухарем Євгеном Клопотенком підготували різдвяний епізод історичного проєкту Реальна історія. У ньому вони розповідали про історію 12 страв, які зазвичай українці готують до Святвечора та інші забуті українські традиції.
Але після того, як днями шеф-кухар Євген Клопотенко опублікував у своїх соцмережах світлини та відео зі зйомок цього епізоду Реальної історії, люди розгорнули активну дискусію в Мережі та не змогли поєднати образ кулінара з історичною святинею Лаврою. Та, як виявилося, люди просто не розібралися в суті епізоду — Акім Галімов та Євген Клопотенко не готували, а лише розповідали про страви й самі зйомки відбулися не в храмі, де проходять богослужіння, а в спеціальній Трапезній палаті.
У Сніданку з 1+1 детальніше розповіли, чим саме відрізняється Трапезна палата від храму та чому ця ситуація набула такого активного обговорення.
Зйомки Реальної історії проходили у Трапезній палаті Києво-Печерської лаври — це історична зала, яка з кінця XIX століття слугувала місцем для проведення трапез після богослужінь. Трапезна палата не є храмом, як це було офіційно зазначено в заяві заповідника. Ця частина будівлі використовувалася для духовних, культурних і освітніх заходів та жодним чином не суперечить внутрішнього розпорядку Лаври.
Трапезний храм та Трапезна палата — це дві різні зони в межах однієї будівлі. Сам храм знаходиться за окремими дверима, де проводяться богослужіння, а от зйомки відбувалися саме у Трапезній палаті — місці для спільної трапези.
«Минулого року з Києво-Печерської лаври було витіснено Московський патріархат, і, звісно, ці сили постійно намагаються роздмухувати скандали, щоб повернутися назад. Те, що сталося вчора — це класична маніпуляція. Коли люди через спеціальні Telegram-канали почали поширювати інформацію, що дивіться у Лаврі знімається кулінарне шоу, як таке може бути?», — пояснює автор проєкту Реальна історія Акім Галімов.
Багато людей у коментарях почали звинувачувати команду проєкту та Євгена Клопотенка у «неповазі до церкви». Зокрема, було активне обговорювання, чи погодила Києво-Печерська лавра проведення зйомок у Трапезній палаті історичного заповідника.
Як з'ясував Сніданок з 1+1, представники заповідника Києво-Печерської лаври підкреслили, що зйомки були погоджені офіційно, а приміщення Трапезної палати завжди використовувалося для культурно-освітніх заходів, що не суперечить ані закону, ані функціональному призначенню зали:
«Захід проводився у Трапезній палаті, яка є історичною частиною архітектурного комплексу та з моменту свого заснування у кінці XIX століття слугувала місцем спільної трапези. Ця зала не є храмом та завжди використовувалася для проведення урочистостей — духовних, культурних і освітніх. Це повністю відповідає чинному законодавству й вимогам експлуатації пам'яток історії та культури, а також жодним чином не шкодить живопису XX століття».
Водночас російська пропаганда використала цей епізод, як інформаційний привід для маніпуляцій. Речниця МЗС Росії Марія Захарова та інші кремлівські пропагандисти почали поширювати дезінформацію, називаючи зйомки історичного спецепізоду «кулінарним шоу в церкві». Схожі вкиди активно поширювалися через російські Telegram-канали, що є типовою інформаційно-психологічною операцією націленою проти українців.
«Я точно знаю і розумію, що це ІПСО. Проблема в тому, що вони не знають, що робити з Україною, бо у нас є своя культура і вона відроджується. Києво-Печерська лавра вже точна українська й очищена від Московського патріархату», — прокоментував ситуацію Євген Клопотенко.
Проте попри бурхливі дискусії та звинувачення, багато українців все ж підтримали ідею команди Реальної історії та шеф-кухаря Євгена Клопотенка. Глядачі відзначили, що завдяки зйомкам дізналися більше про Києво-Печерську лавру та історію Трапезного храму. Більше того, деякі рецепти, про які йшлося в епізоді Реальної історії, були розкриті саме завдяки архівам Лаври та раніше ще не були відомі.
Різдвяний спецепізод Реальної історії на YouTube вже переглянуло понад 180 тисяч людей. Нагадаємо, що телепрем’єра спецепізоду запланована у Святвечір 24 грудня на каналі 1+1 Україна.