Вартість борщового набору зросла на 30%: економісти розповіли, чи варто українцям боятися фінансової кризи у 2025 році
Згідно з даними економістів, середня ціна продуктів добре відомого українцям борщового набору, за підсумками 2024 року, зросла на 30%.
Здорожчання продовольства – це неминучий сценарій для будь-яких країн з різною економікою. Проте ситуація в Україні ускладнюється війною, яка забрала посівні площі, а також регулярними блекаутами, які підвищують витрати на виробництво. Усе це відображається на цінниках. А цьогоріч, за підсумками фермерів, ще й неврожай.
Однією з головних причин підвищення цін залишається податковий тиск. У 2024 році відбулося історичне підвищення податків для фізичних осіб, бізнесу та банків. За словами економіста Василя Фурмана, цей крок вимушений, оскільки коштів для фінансування української армії критично не вистачає.
То ж що відбувається з економікою України загалом? На чому вона тримається та які прогнози на 2025 рік? Про все це розповіли у сюжеті ТСН.
Продуктовий неврожай
Фермери, реагуючи на дефіцит, підвищують ціни. Якщо не вистачає якогось врожаю, то вони піднімають ціни не на кілька гривень, а моментально на 10-15%. Наприклад, картопля подорожчала у 2,5 рази: з 24 грн на початку 2024 року до 45 грн зараз. Причиною цього став неврожайний рік.
«2024 був дуже неврожайним роком. Ми зібрали мінус 30% картоплі та мінус 10 млн тонн зернових», – зазначає економіст Олег Пендзин.
Частково цю проблему вдалося вирішити шляхом імпорту продуктів з Польщі, Єгипту й Азербайджану. Також експерти зазначають, що торгівельні мережі нерідко завищують ціни на продукти, змушуючи виробників та домогосподарства працювати собі у збиток.
Ціни на м'ясо та рибу
Ціни на м'ясо також зростають, хоч і не так швидко. Свинина майже не подорожчала, але яловичина виросла в ціні до 300 грн за кілограм. На початку 2024 року свинина коштувала в середньому 172 гривні за кіло, нині майже так само — 173-175 грн. Яловичина ж коштувала 258 гривень за кілограм, а зараз – 300 грн. Курятина, яка довгий час залишалася найдешевшою, теж починає дорожчати – щотижня ціни підвищуються на кілька гривень.
Риба – окрема історія. Місцеві продавці зазначають, що ціни на живу рибу зі ставків практично не змінюються, хоча в супермаркетах вартість значно вища. Наприклад, чотирикілограмовий короп може коштувати до 800 грн.
Молочні продукти
На молочну продукцію вплинули посуха, жарке літо та перебої з електропостачанням. Корми для тварин стали дорожчими — це відобразилося на вартості молока. Тож замість 42 грн за 900 мл тепер доводиться платити 50 грн.
Рекордні ціни на яйця
Наприкінці 2024 року ціни на яйця досягли рекорду – 50, а то й 70 гривень за десяток. Зараз вони трохи впали в ціні, але все одно залишаються дорогими. Фермери пояснюють це сезонністю: у холодну пору року кури несуться менше.
Чи варто боятися фінансової кризи у 2025 році
Економісти зазначають, що боятися фінансової кризи у 2025 році Україні не варто. Союзники повністю прогарантували Україні всю бюджетну потребу. Завдяки 50 мільярдам доларів, які Україна отримала від закордонних партнерів та кредиту, який буде погашатися шляхом доходів від заморожених російських активів.
Крім того, це дозволило навіть підвищити прожитковий мінімум, мінімальну заробітну платню, пенсії, а також виділити кошти на доплату вчителям у 2025 році.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нові тарифи, збільшення податків та мобілізація: які зміни для українців вступлять