Як діють графіки відключень: енергетики пояснили, чому вимикають світло навіть при відсутності влучань
Коли на тлі постійних атак енергетичної інфраструктури України в оселях гасне світло, багато хто з українців ставить питання, а чи справді пошкодження такі критичні, що ми змушені знову й знову жити за графіками вимкнень.
Дехто навіть сумнівається, чи насправді обстріли призводять до таких масштабних наслідків. ТСН розібрався в ситуації.
Що відбувається з енергосистемою
Українська енергосистема зазнає масованих атак від осені 2022 року. Російські війська цілеспрямовано б'ють по об’єктах критичної інфраструктури — підстанціях, що забезпечують розподіл енергії, трансформаторах, електростанціях (включно з ТЕС, ГЕС та АЕС).
За даними МАГАТЕ, після останніх масованих атак значна частина українських атомних енергоблоків змушена працювати на мінімальній потужності. Це критично, адже АЕС забезпечують майже половину потреб країни в електроенергії. Директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у звіті повідомив: після атаки 17 листопада лише два із дев'яти атомних енергоблоків виробляли електроенергію на 100%. І на кінець тижня ситуація не надто змінилася.
Ситуація ускладнюється й тим, що від початку війни Україна втратила частину своїх маневрових потужностей — теплових електростанцій та підстанцій, які забезпечували баланс енергосистеми.
Агенція Reuters дізналася, що Росія вдарила ще й по трьох теплоелектростанціях. Одну з яких зупинили повністю, а у двох інших частково відновили виробництво електрики, але мінімально. На відновлення пошкоджених об'єктів потрібно щонайменше три тижні й за умови, якщо не буде наступного удару. До того ж за статистикою, більш як шість десятків ракет і дронів влучили саме туди, куди їх програмували — у конкретні об'єкти.
Чому вимикають світло навіть там, де немає влучань
Багатьом здається нелогічним, що при ефективній роботі ППО й відсутності прямих влучань у їхньому регіоні все одно вимикають світло. Насправді причина криється у складній структурі енергосистеми.
Українська енергосистема — це велика взаємопов’язана мережа, де кожен об’єкт відіграє свою роль. Навіть, якщо конкретна область не постраждала, пошкодження великих підстанцій або ліній передачі в інших регіонах може призводити до нестачі потужностей. У таких випадках енергетики змушені вводити графіки обмеження споживання, аби уникнути перенавантаження і колапсу всієї системи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світло-сірих зон не буде: скільки будуть діяти графіки відключення світла та що змінилось