Безпека школяра: З якого віку дитина може ходити до школи та повертатись додому самостійно (думка експертки)

Твій День
Дивись відео

У якому віці дитина може повертатися зі школи самостійно? Яких правил безпеки треба обов'язково навчити дитину, аби та могла самостійно дістатись додому та що обов’язково має знати малеча, якщо раптово загубилася? Розповідає експертка

Поділитися:

Засновниця навчальних проєктів з безпеки дітей Олена Лізвінська у студії "Твій день" розповіла про те, як батькам підготувати дітей, аби ті могли безпечно дістатись додому та з якого віку дитині можна вирушати додому самостійно.

Приводом до того, щоб проаналізувати цю тему, став пост у соціальній мережі від мами першокласниці з Дніпропетровщини, яка пропустила шкільний автобус та вирішила самостійно вирушити додому (шлях додому – 6 км). Вчителька відповіла, що вона школярку відпустила. Дитину знайшли на півдороги додому на трасі. Відкритими лишились питання, як уникнути подібних ситуацій та до чого мають бути готові школярі.

Безпека дітей і підлітків залежить виключно від дорослих. Дитяча психіка має свої особливості і дуже важко спрогнозувати, як саме поведе себе дитина у критичній або непередбачуваній ситуації. 

Конкретно у даній ситуації відповідальні дорослі, вважає експертка. Водій автобуса знає, скільки приблизно дітей він привозить та відвозить. Батьки могли б взяти телефон у водія, або лишити йому свої контакти, оскільки це все ж таки сільська місцевість, відстані величезні і це додаткова небезпека.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Безпека дітей у школі: хто несе відповідальність? Хто повинен платити за охорону в школі? Пояснює експертка

Насправді, ви можете заздалегідь проговорити та домовитись з дитиною, відпрацювати конкретні ситуації та схеми. Найкраще – це попередити таку ситуацію будь-яким зручним засобом зв’язку.

Для початкових (1-4 класи) дуже зручним варіантом є будь-яких jps-трекер, радить експерт. За допомогою такого браслета можна зателефонувати, плюсом є й те, що він закріплений на руці і його важче загубити. Альтернативою може бути простий чорно-білий телефон. Головне, щоб у дитини була можливість зателефонувати або відправити смс.

З якого віку діти можуть ходити в школу та повертатись додому самостійно

У розвинених країнах це 12-14 років. Наприклад, у Німеччині, Франції, вік, з якого дитина може взагалі знаходитись сама на вулиці без дорослих – 12 років.

У нас, на жаль, це питання законодавчо не врегульоване і можна побачити навіть першокласників, які повертаються додому самостійно.

Що обов’язково має знати дитина, яка ходить додому самостійно

  • Дитина має знати напам’ять телефон когось із батьків на випадок, якщо сів телефон, загубилвся чи не має змоги самостійно подзвонити.
  • Знати правила дорожнього руху.
  • Знати, як поводити себе з незнайомцями.
  • Діти мають знати безпечний маршрут, який можна вивчити з батьками у вихідні.

Не варто писати ім’я та прізвище дитини на помітних місцях, це може бути використано для входження в довіру до дитини. Краще написати номер телефону дорослого, з ким можна зв’язатися.

Що робити, якщо все ж дитина заблукала

Варто вдома проговорити алгоритм поведінки у ситуації, коли дитина заблукала, дійсний для конкретної сім’ї.

Що робити, якщо загубився у громадському транспорті

  • Спитати кондуктора чи водія, де саме знаходиться та як повернутися на потрібку зупинку
  • Подзвонити дорослим. Якщо власний телефон із якихось причин вимкнений, попросити зателефонувати когось із дорослих поруч на номер, який заздалегідь вивчено напам’ять

Безпека школярів на вулиці у темний час

Дуже важливий колір одягу дитини та світловідбивачі. Варто звертати увагу на їх якість. Чим яскравіше дитина буде одягнена, тим більше шансів, що водії вчасно помітять дитину на дорозі.

Що робити, якщо ви зустріли на вулиці дитину, що загубилась

Не потрібно дитину, що загубилася нікуди відводити, бо це може кваліфікуватись як викрадення. Якщо поруч школа, можна повернути її до школи, але краще подзвонити 102. Поліція – це  єдиний канал зв’язку, якщо дитину шукатимуть батьки.

Дивіться відео про те, чи варто забороняти гаджети у школі: 

Твій день
Всі відео
Новини по темі

Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Приймаю