Гастрономічна візитівка: Звідки взявся форшмак

Придивімося краще до страви, яка об’єднує нас із фінами, шведами, поляками та німцями.

На території України форшмак вважається традиційною стравою єврейської кухні, але, насправді, до євреїв він потрапив в останню чергу. До того, як міцно закріпитися на пострадянському просторі як виключно єврейська закуска, форшмак пройшов чимало модифікацій та подорожей.

Vorschmack із німецької – закуска, їжа перед їжею. Де саме народився форшмак – невідомо, адже досі за право вважати себе його батьківщиною змагаються декілька країн. Як і за рецептуру – адже форшмак готують і з м’яса, і з оселедця, і з овочів, і подають його як гарячим, так і холодним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гастрономічна візитівка: банош, скарб Закарпаття

Відомо, що до Фінляндії форшмак привіз сам маршал Манергейм – він спробував цю страву у Варшаві на офіцерських зборах. Страва настільки сподобалась фінам, що досі є однією з візитівок фінської кухні. Marskin Vorschmack – Маршальський форшмак – так називається ця закуска, яку, у консервованому вигляді, ви знайдете у будь-якому фінському супермаркеті. У ньому філе оселедця поєднується з фаршем з яловичини або телятини, коньяком, томатним пюре, цибулею, спеціями та часником і запікається у духовці.

У Польщі форшмак теж запікається, вже без м’ясного фаршу – але з картоплею. До оселедця, змеленого у фарш, додається відварена і обсмажена картопля, сира цибуля, спеції та вершкове масло.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 страв одеської кухні, які потрібно спробувати хоч раз у житті

До традиційного єврейського столу форшмак прийшов зі східно-пруської кухні. Оскільки згідно з правилами кошерності змішувати м’ясо і рибу не можна, у єврейському варіанті рецепту теж немає м’ясного фаршу. А від польської рецептури єврейська відрізняється тим, що це завжди холодна закуска, форшмак не запікається.

У меню традиційних єврейських ресторанів не зустрінеш позиції «форшмак»  - замість нього буде «гехакте герінг», що в перекладі «змелений оселедець». Класичний набір інгредієнтів настільки простий, що, здається, з рецептів інших країн викинули все зайве – білий хліб, цибуля, варені яйця і філе оселедця.

Звісно, така проста закуска, зроблена з дешевих інгредієнтів, не могла не прийтися за смаком у Радянському Союзі. Саме під час Союзу форшмак став всенародно популярною стравою, яку готують не лише у ресторанах, а буквально у кожному домі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де нагодують туриста: 5 найцікавіших ресторанів Одеси

До базової єврейської рецептури додавали хто що хотів – так, у Києві до форшмаку традиційно додають відварену картоплю, а на Півдні, зокрема, в Одесі – яблука, переважно сорту Антоновка, іноді у моченому вигляді. Ще треба зазначити, що одеські господині вимочують філе оселедця впродовж ночі або у молоці, або у міцному чорному чаї. Білий хліб також вимочується у молоці перед тим, як додати його до фаршу.

Свій варіант форшмаку спробував приготувати і Руслан Сенічкін, замінивши традиційний «батон» італійською чіабатою.

Loading...

Більше новин