Щороку в Україні відзначають три Спаси: яблучний, медовий та горіховий. Спас, або Свято Преображення — народно-християнське свято східних слов'ян. Свято Преображення відзначається Східною Церквою з IV століття і є одним із найбільших, після Великодня, дванадесятих свят. Сенс свята полягає в події об'явлення преображеного Христа апостолам і у глибокій людській подяці Богу за дані Ним дозрілі плоди. Спас – це народна назва церковного свята. Коли ж відзначають Медовий, Яблучний і Горіховий Спас 2023?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трійця 2023: коли відзначають, історія та традиції свята
Дати святкування Спасів щороку є незмінними:
►Медовий Спас (Маковей) святкують 14 серпня; у цей день також відзначають Початок Успенського посту.
►Яблучний Спас святкують 19 серпня; у цей день відзначаємо Преображення Господнє.
►Горіховий Спас святкують 29 серпня.
Перший Медовий Спас, або Маковія відзначають 14 серпня. З цього дня починається "Спасівка" або Успенський піст, який триватиме до 28 серпня (2 тижні) до свята Успіння Пресвятої Богородиці. В цей день заведено відвідувати богослужіння та освячувати кошик продуктів. Свято Маковія у церковному календарі має назву "День семи мучеників Маковіїв, їхньої матері Соломонії та їхнього учителя Єлеазара". Раніше у стародавньому Києві на Маковея освячували воду в Дніпрі. Тому зараз в церкві також обов'язково треба освячувати воду.
На свято Преображення Господня припадає другий Спас – Яблучний. Яблучний Спас символізує закінчення літа та настання осені. В народі навіть існують приказки: "Яблочний Спас – пішло літо від нас", "Спас – тримай рукавички про запас".
У переддень останнього Спасу відзначають церковне свято Успіння Пресвятої Богородиці, кінець Успенського посту. 29 серпня православні християни святкують третій Горіховий Спас. Це свято також має наступні назви: Хлібний, Полотняний, Малий, Холодний, Нерукотворний Спас або день пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя.