Що не можна робити на Яблучний Спас: стародавні прикмети, повір'я та традиції

Що не можна робити на другий Яблучний Спас 2022 або Преображення Господнє 2022
Рixabay/JillWellington

19 серпня православні християни відзначають другий Яблучний Спас або Преображення Господнє. Другий Спас припадає на дні Успенського посту, тому в цей день існує безліч заборон на роботу в поле і по дому.

Поділитися:

19 серпня за церковним календарем православні християни відзначають Преображення Господнє або Другий Яблочний Спас за народним календарем. У цей день було прийнято святити у церкві яблука нового врожаю. Це був основний елемент святкового кошика. Що святять на Спас 19 серпня, докладно читайте в матеріалі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖЗ Яблучним Спасом: привітання у віршах та картинках до свята

На Другий Яблочний Спас традиційно готували частування з яблук на святовий стіл, який однак був скромний, адже тривав Успенський піст. Предки вважали, що яблука в цей день мають магічну силу. Їх їли, щоб бути здоровим та щасливим весь рік, приказуючи: "що надумано — збудеться, що збудеться — не минається".

Що не можна робити на Яблучний Спас

►На Яблучний Спас категорично не можна скупитися, лаятися і лихословити, конфліктувати з оточуючими, говорити й бажати погане іншим людям. Необхідно пробачити всі образи іншим людям. Також не можна відвертатися від людей, які просять про допомогу.

►На другий Спас не можна їсти яблука до освячення в церкві. Раніше, тільки після відвідання богослужіння у свято Яблучного Спаса, люди починали збирати фрукти нового врожаю і дякувати Богові за все його дари.

►Як і в інші церковні свята, на Яблучний Спас, не можна виконувати важкі роботи: займатися будівництвом, працювати в полі, по дому і в городі, займатися рукоділлям, шити, прати, прибирати.

►У цей день не можна вбивати або проганяти комах — до них на другий Спас особлива повага.

►Не можна купатися у водоймах на Яблучний Спас. Згідно з давнім повір'ям вважалося, що можна потривожити водяних і русалок, які в цей день залягають на дно і готуються до зимової сплячки. В цьому випадку можна накликати біду на всю сім'ю.

►Заборонені галасливі вечірки й гуляння, розпивання алкогольних напоїв, вживання м'яса, молока, жирної і тваринної їжі. Перевагу варто віддати рослинній їжі.

Що можна робити на свято Яблучного Спаса

►На Яблучний Спас можна збирати яблука нового врожаю і заготовлювати їх на зиму: варити варення, сушити, консервувати.

►Можна випікати пироги з яблук, готувати млинці та вареники з яблучною начинкою.

►Можна пригощати освяченими яблуками сусідів, друзів і всіх, хто потребує. Вважається в день яблучного Спаса вони мають особливу цілющу силу.

Свято Яблучного Спаса: народні прикмети в цей день

До найпоширеніших народних прикмет на другий Спас можна віднести:

  • Яка погода на Яблучний Спас — така буде і на Покрову
  • Бджоли рояться — до дощу
  • Йде дощ — до холодної та дощової осені
  • Сухий і сонячний день — осінь буде суха і тепла

що не можна робити на яблучний спас

Новини по темі