UA RU

Коли Другий Яблучний Спас: історія свята, традиції та прикмети

©© Pexels

Яблучний Спас або Спас на горі — означає Преображення Господнє. Це друге і найбільше свято Спаса.

19 серпня православні християни святкують другий Яблучний Спас. Це свято має також назву — Преображення Господнє, Горохів день, Перші Осенини, Осенини й Свято перших плодів.

За народними прикметами цей день символізує настання осені й преображення природи. На свято Яблучного Спаса заведено відвідувати церкву й освячувати яблука нового врожаю.

Яблучний Спас або Преображення Господнє: історія свята

На свято яблучного Спаса люди вшановують Ісуса Христа. Яблучний Спас називають також Спасом на горі. 19 серпня, за 40 днів до розп'яття Христа, Ісус і три його учні (Петро, ​​Іван та Яків) піднялися на гору Фавор. Саме тут Спаситель отримав знак і дізнався, що він помре мученицькою смертю на хресті в ім'я порятунку людей, а пізніше воскресне. Спустившись з гори, Ісус велів збирати яблука, щоб освятити їх у церкві.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що приготувати на Маковея: традиційний рецепт — шулики (коржі з маком і медом)

Святкувати Яблучний Спас почали в IV столітті. На горі Фавор відкрили храм, який прославляє Преображення Господнє. Туди люди стали приносити для освячення дари природи — виноград чи яблука.

Що святять на Яблучний Спас

«Перші Осенини» означають зустріч осені і збір нового врожаю. На Другий Яблучний Спас люди святять яблука та інші фрукти нового врожаю. Вважається, що яблука в цей день мають особливу магічну силу, здатної до зцілення. Існувало повір'я, що перед тим, як з'їсти освячене яблуко, потрібно згадати заповітне бажання і сказати:

Що надумано — збудеться, що збудеться — не минається.

Після освячення святкових продуктів, люди йшли додому і накривали багатий частуваннями стіл. Закінчувалося святкування гуляннями з піснями і танцями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як приготувати солодкий пиріг з нектаринами та яблуками без цукру? Рецепт від доньки Ірини Ванникової (відео)

Другий Яблучний Спас: народні прикмети 

На свято Яблучного Спаса ще з давніх часів існувало багато прикмет. Деякі з них дійшли і до наших днів:

  • Сухий день у свято Яблучного Спаса — до сухої і теплої осіні
  • Йде дощ на Другий Спас — до суворої зими
  • Після Яблучного Спаса — засіваються озимі
  • До Другого Спаса можна їсти ніяких плодів, крім огірків
  • Сіла на руку у свято Спаса муха — до удачі

У свято Спаса не можна вбивати комах — мух, комарів, мошок і інших жучків. Це вважається поганою прикметою і може принести нещастя.

Що не можна робити на Яблучний Спас

►На свято Яблучного Спаса господині пекли пироги і варили варення з яблук. До святкового столу запрошували сусідів, друзів і знайомих і пригощали освяченими продуктами. Також допомагали нужденним.

У цей день можна гадати на майбутнє:

Перше освячене яблуко кисле — людини чекають труднощі, якщо солодке — щастя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фантастичний серпневий зорепад: коли милуватися зірковим дощем та як його сфотографувати (розповів астроном)

►На Другий Спас люди співали пісні, проводжали сонце, зустрічали осінь, зібрали врожай пшениці й заготовляли лікарські трави.

У свято Яблучного Спаса не можна займатися домашніми справами, шити, прасувати, прати і прибирати.

Новини по темі
Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності
Приймаю