Щороку 30 березня православні християни за церковним календарем відзначають день преподобного Олексія, який в народі називають Теплого Олекси. Вважається, що в цей день зима остаточно поступається місцем весні. Що це свято, які прикмети та традиції з ним пов'язані, та що не можна робити на Теплого Олекси?
30 березня щороку за церковним календарем відзначається день преподобного Олексія. Він жив у IV-V ст. в Римі, походив із зможної родини, але згодом зрікся свого походження і пов'язаних з ним привілеїв.
Олексій довгі роки убого жив та молився при храмі Пресвятої Богородиці в грецькому місті Едесса, та одного разу служителю цього собору явилося видіння: Діва Марія просила ввести преподобного Олексія до храму і назвала його чоловіком Божим. З тих пір Олексія стали вважати праведником і шанувати його. Та Олексій не хотів слави, тому вирішив залишити місто і попрямував до Рима. Там він жив як жебрак у будинку своїх батьків, які його не впізнали і вважали бродячим ченцем. І лише після його смерті за запискою, схованою в його речах, всі дізналися, хто насправді жив з ними довгі роки. Преподобного Олексія поховали в Римі.
Слід пам'ятати, що в цей день ще триває Великий піст перед Великоднем, і його варто дотримуватися вірянам.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Великий піст 2022 по тижнях: календар харчування на кожен день
Теплого Олекси 2022: дата. Вважається, що саме в передостанній день березня приходить справжнє тепло: зима остаточно поступається своїми позиціями весні. Отже, щороку Теплого Олексу святкують 30 березня, дата цього свята є незмінною.
На Теплого Олексу починається повноцінна підготовка до польових робіт, ремонтується інвентар, виставляються вулики на сонце, щоб прогрілися, рибалки плетуть сітки. Увесь день дозволено працювати, а ось ввечері варто зібратися за родинним столом за вечерею і провести зиму. Але варто пам'ятати, що ця вечеря повинна бути пісною.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Посівний календар на квітень 2022: сприятливі дні місячного календаря для посадок
Зі святом Теплого Олекси: картинки (pexels-matthias-cooper)
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли батьківська субота 2022: дата поминальних днів, традиції та заборони
У день преподобного Олексія не можна:
Теплого Олекси: традиції. У цей день незаміжні дівчата закликають весну: виходять в поле, залишають там полотно і пироги, щоб її задобрити, і говорять: "Ось тобі, весна-мати, нова обновка!" Також на Теплого Олекси прийнято збирати бруньки берези, а за вечерею ласувати березовим соком з медом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Великдень 2022: чому щороку змінюється дата святкування
Теплого Олекси: прикмети. Існують такі народні прикмети 30 березня:
►Якщо на Теплого Олексу погожа днина, такою ж вона буде і на Великдень.
►Сонячна погода 30 березня – до гарного врожаю.
►Якщо на Теплого Олекси холодно, літо буде пізнім.
►Якщо на ліщині з’явилися сережки – весна прийшла і буде з кожним днем тепліше.
►Бджоли роблять обліт – до гарного медозбору в цьому році.
►Якщо на Теплого Олекси у небі високо летять гуси, ще буде холодно і можливий сніг.