Похвала Божої Матері або Субота акафіста — день, коли православні християни з особливою шаною прославляють Пресвяту Богородицю. Що це за свято та які прикмети існують в цей день?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П'ята седмиця Великого посту: що можна їсти та що не можна робити
Православна церква традиційно відзначає Похвалу Пресвятої Богородиці у суботу 5-ї седмиці Великого посту. В 2023 році це 1 квітня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Батьківські суботи 2023: коли будуть поминальні дні в Україні
Святкування Похвали Пресвятої Богородиці встановлене в XI столітті. Його заснування пов’язують з подіями 626 року, коли завдяки заступництву Богородиці столиця Візантії була звільнена з облоги спільної армії скіфів та сарацинів. Засновник Константинополя імператор Костянтин Великий назвав Богородицю покровителькою нової столиці. У місті було чимало храмів на честь святої. Ікона Божої Матері, написана євангелістом Лукою, разом з її поясом та ризою зберігалася у Влахернському храмі столиці. В тривожну ніч 626 року, коли об’єднані сили аварів і персів з моря та суші рушили на місто, раптова буря розсіяла та потопила кораблі нападників. Вдячний християнський народ у Влахернському храмі проголосив переможно подячний піснеспів Богородиці:
«Взбранной Воеводе победительная, яко избавльшеся от злых, благодарственная восписуем Ти раби Твои, Богородице!».
Вважається, що саме тоді був написаний відомий Акафіст Богородиці, який починається цими словами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Великий піст 2023: що означає кожен тиждень Великоднього посту
Акафіст входить до складу Богослужіння і співається на Утреній у п’ятницю ввечері. Віряни вважають, що Пресвята, яка колись захистила свої вірних від ворогів видимих, і зараз захистить та допоможе у дні Великого посту боротися з ворогами видимими і невидимими. Цього дня церква вшановує дякує Богородиці за неперервну турботу про людство та кожну окрему людину. Рекомендується відвідати службу, помолитися і оспівати хвалу Божій Матері.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Великдень 2023: дата, традиції і прикмети
►Якщо птахи літають низько, то варто готуватись до опадів.
►Небо хмарне — похолодання вже не буде.
►Верба зацвіла — пора бджіл виставляти
►Біля водойм чутно гуркіт води — літо буде врожайним.
►Якщо на світанку видно зорі, то варто готуватись до морозів.