Куліч чи паска: як правильно говорити українською

Вивчаємо українську мову: чи можна називати паски "кулічами".

Куліч чи паска: як говорити українською

З давніх-давен на українському столі на Великдень з'являється пишна випічка, що символізує тіло Христове та його воскресіння. Цей обрядовий хліб має різні назви в залежності від регіону та діалекту, але два слова - "куліч" та "паска" - стали найпоширенішими. Чи є одне з них правильним, а інше - помилковим? Чи можемо ми використовувати обидва слова взаємозамінно?

Етимологія та вживання слів

  • Паска:

Цей термін має праслов'янське коріння, походить від слова "пасха", що означає "перехід". Це слово пов'язане з єврейським святом Песах, яке відзначає вихід євреїв з Єгипту. Згодом воно трансформувалося й стало вживатися для позначення християнського Великодня та обрядової випічки. "Паска" зафіксована в усіх українських словниках, включаючи найавторитетніші, як "Словник української мови" за редакцією Бориса Грінченка та "Великий тлумачний словник сучасної української мови". Її вживання чітко засвідчує українську національну мовну традицію.

  • Куліч:

Цей термін запозичений з російської мови, де він має подібне значення - обрядовий хліб на Великдень. В українській мові "куліч" з'явився порівняно недавно, й досі його вживання не є нормованим. Важливо зазначити, що деякі українські діалекти мають власні назви для великоднього хліба, наприклад, "бабка", "калач", "земелька".

Правильний варіант

З точки зору мовної правильності, рекомендується вживати слово "паска", адже воно відповідає українській мовній традиції та зафіксоване в словниках. "Куліч" хоча й поширений, але є запозиченням з російської мови. Його вживання не є помилковим, але воно не рекомендується як нормативне.

  • Паска - це правильний і рекомендований для вживання в українській мові термін для позначення великоднього хліба.
  • Куліч - це запозичення з російської мови, яке також вживається, але не є нормованим.
  • Використання обох слів не є суттєвою помилкою, але з точки зору мовної культури краще вживати "паска".

Важливо пам'ятати, що мова - це живий організм, який постійно розвивається. З часом норми можуть змінюватися, й нові слова можуть уходити до словників. Тож важливо не лише знати правила, але й слідкувати за оновленнями в мові.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Більше новин