Знижує ризик раку, уповільнює старіння і виводить токсини: 9 науково доведених фактів про користь квашеної капусти

Квашена капуста - справжній суперфуд, вживання якого допоможе підтримувати здоров'я кишківника, підвищить імунітет, зміцнить серце і кістки, поліпшить процеси детоксикації організму і не тільки.

Наукові дослідження свідчать про те, що вживання квашеної капусти також може покращувати психічне здоров'я, позитивно впливати на гормональний баланс і навіть знижувати ризик розвитку раку.

У цьому матеріалі називаємо 9 науково доведених фактів про користь квашеної капусти для здоров'я та розбираємося, чи є в неї протипоказання.

Freepik

Покращує здоров'я кишківника та виводить токсини з організму

Ферментована квашена капуста містить не лише пробіотики, а й пребіотики. Про це повідомляють автори дослідження 2018 року, в якому порівнювали користь сирої та пастеризованої квашеної капусти.

У дослідженні брали участь пацієнти із синдромом подразненого кишечника. Хоча сира (непастеризована) квашена капуста призвела до більшого поліпшення стану здоров'я серед учасників із СПК, в обох груп спостерігалися поліпшення в мікробіомі кишківника. Результати дослідження також показали, що пастеризована квашена капуста містила пребіотики та не містила пробіотиків.

Зазначимо, що пребіотики та пробіотики слугують їжею для корисних мікроорганізмів, та мають властивості сорбенту, збираючи та виводячи з кишківника шкідливі речовини.

Крім того, капуста багата на особливу фітохімічну речовину, яка називається сульфорафан. Завдяки цьому вживання квашеної капусти сприяє здоровій детоксикації в організмі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Для імунної системи, серця та краси: у чому користь винограду

Підвищує імунітет

Сильна імунна система необхідна для боротьби з інфекціями та хворобами, особливо в осінньо-зимовий період. Безліч досліджень пов'язують здоровий мікробіом кишківника зі збалансованішою імунною системою та сильнішим кишковим бар'єром. Оскільки близько 70 відсотків нашої імунної системи синхронізовано з нашим кишківником і кишковими мікробами, логічно, що квашена капуста може допомогти зміцнити, збалансувати й оптимізувати нашу імунну систему.

Пребіотики та пробіотики у квашеній капусті також допомагають виробляти бутират - постбіотичну речовину, яка допомагає оптимізувати нашу імунну систему. Крім користі для мікрофлори кишківника, квашена капуста також є відмінним джерелом вітаміну С, який підвищує імунітет і знижує ризик захворювань.

Має антиоксидантні та протизапальні властивості

Антиоксиданти відіграють вирішальну роль у захисті наших клітин від шкідливих вільних радикалів, які сприяють хронічним захворюванням і старінню. Квашена капуста містить різноманітні антиоксиданти, включно з вітаміном С, сульфорафаном і десятками інших сполук, які допомагають знизити окислювальний стрес і запобігти пошкодженню клітин, спричиненому запаленням. Дослідження 2022 року показало, що традиційні варіанти лактоферментованої квашеної капусти містять значно більше антиоксидантів, порівняно з їхніми комерційними аналогами.

Правильне зберігання та охолодження також мають досить велике значення у ступені збереження антиоксидантів у квашеній капусті. Експерти рекомендують обирати традиційну домашню, сиру, охолоджену квашену капусту замість промислових аналогів тривалого зберігання, якщо ви хочете отримати максимальну користь від квашеної капусти.

Покращує засвоєння поживних речовин

Процес ферментації, який використовується при приготуванні традиційної квашеної капусти, підвищує «біодоступність» певних мікроелементів (вітамінів і мінералів), полегшуючи їхнє засвоєння нашим організмом.

Наприклад, було доведено, що процес ферментації квашеної капусти нейтралізує антипоживні сполуки, як фітинова кислота, що блокує засвоєння мінералів, та гойтрогени, що знижують засвоєння йоду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розвантажувальні дні: користь для організму та важливі поради від Валентини Хамайко

Знижує рівень холестерину

У дослідженні від 2022 року було виявлено, що пробіотичні лактоферментовані продукти, як квашена капуста, містять особливі штами пробіотичних мікробів, які виробляють молекули, що називаються «екзополісахариди».

У дослідженнях було показано, що це дає змогу значно знизити рівень холестерину. Хоча необхідні додаткові дослідження, ці результати дозволяють стверджувати, що вживання квашеної капусти може бути корисним для здоров'я серця.

Може знизити ризик розвитку раку

Хоча ми не можемо змінити нашу генетику, дієта і спосіб життя також відіграють вирішальну роль у профілактиці раку. Згідно з дослідженнями, регулярне вживання квашеної капусти може допомогти знизити ризик деяких видів раку, особливо в поєднанні зі здоровою, збалансованою дієтою та активним способом життя.

Як це працює: процес лактоферментації при приготуванні квашеної капусти продукує корисні мікроби та антиоксидантні сполуки, включно з ізотіоціанатами та глюкозинолатами, які мають протиракові властивості.

Дослідження припускають, що вживання квашеної капусти може бути пов'язане зі зниженням ризику раку товстої кишки, легень і молочної залози.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ферментовані продукти, спеції і не тільки: дієтологиня назвала найкорисніші продукти, які мають бути в раціоні осінньо-зимового періоду

Покращує психічне здоров'я

Деякі дослідження підкреслюють важливість зв'язку кишківника і мозку для психічного благополуччя. Пробіотичні штами у квашеній капусті (наприклад, Lactobacillus) і побічні продукти ферментації (також відомі як постбіотики) продемонстрували потенціал у поліпшенні настрою та психічного здоров'я на рівні зменшення запалення, поліпшення засвоєння поживних речовин і навіть зміни рівня серотоніну й дофаміну.

Дослідження 2022 року, опубліковане в Міжнародному журналі досліджень довкілля та громадської охорони здоров'я, показало, що люди з депресією спостерігають поліпшення у своєму стані після вживання ферментованих продуктів. Хоча необхідно більше досліджень, перш ніж ми зможемо робити сміливі заяви щодо квашеної капусти для лікування депресії чи тривоги, нещодавні дослідження свідчать, що регулярне вживання квашеної капусти може допомогти полегшити симптоми депресії та, можливо, тривоги.

Допомагає підтримувати гормональний баланс

Порівняно до сирої капусти, ферментована квашена капуста містить значно більше антиоксиданту та похідного глюкозинолату, відомого як індол-3-карбінол. Це важливо, оскільки відомо, що індол-3-карбінол відіграє ключову роль у детоксикації та виведенні надлишкових метаболітів естрогену з кишківника. Особливі компоненти у квашеній капусті (та інших ферментованих овочах) особливо корисні для людей із гормональним дисбалансом, також відомим як «домінування естрогену».

Також відомо, що індол-3-карбінол допомагає знизити ризик естроген-індукованих видів раку, таких як рак молочної залози, рак ендометрія і рак шийки матки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Для імунітету, контролю ваги та покращення самопочуття: 6 причин включити яблука у свій осінній раціон

Зміцнює кістки та кровотворення

Як червона, так і біла капуста (в тому числі квашена капуста) - хороші харчові джерела вітамінів K1 і K2. Це два типи жиророзчинного вітаміну K, який необхідний для підтримання здоров'я кісток і згортання крові.

Квашена капуста: протипоказання

Квашену капусту можна вживати щодня, але, як і з усіма продуктами, слід дотримуватися помірності, адже вона містить не лише безліч корисних речовин, а й сіль.

Не дивлячись на те, що квашену капусту рекомендують вживати усім без винятку, все ж таки, варто обмежувати вживання цього продукту людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, нирок, підшлункової залози, особливо в періоди загострення.

Правова інформація. Цей матеріал містить загальні відомості довідкового характеру і не повинен розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. 1plus1 не несе відповідальності за діагноз, поставлений читачем на основі статті. Нагадуємо, що точний діагноз може поставити виключно лікар. Не займайтесь самолікуванням, зверніться до лікаря.

Більше новин