Певно, чи не кожен бодай раз у житті чув про Ніч Гая Фокса чи інакше – Ніч багать. Це яскраве свято з вогнищами та феєрверками, яке традиційно відзначають 5 листопада в Британії та деяких її колишніх колоніях. У цю ніч жителі Сполученого Королівства виходять на вулиці, аби спалити опудало Гая Фокса та подивитися на феєрверки, які, до слова, починають запускати ще з середини жовтня. Таке досить незвичне для стриманих британців дійство приховує цікаву історію.
Твоїй увазі – 5 фактів про ніч багать.
Хоча нині це британське свято минає напрочуд весело, почалося воно з державної змови. Гай Фокс був одним із організаторів замаху на короля Англії Якова І. Разом із соратниками чоловік намагався підірвати Палату Лордів, куди 5 листопада 1605 року мав прибути король. Річ у тім, що Яків І був прихильником протестантів, тим часом Гай Фокс волів бачити на троні католика.
Змову вчасно розкрили, а багаття та феєрверки здобули популярність як своєрідне висміювання невдалої спроби державного перевороту.
Шанувальник королеви Єлизавети ІІ та усіх її родичів не можуть уявити сучасну Британію без цієї надпопулярної сім’ї. Та ніч Гая Фокса можна вважати і святкуванням на честь роду Віндзорів, адже Її Величність – прямий нащадок врятованого від замаху Якова І. Якби тієї історичної ночі заколотники таки досягли успіху – лінія королівського родоводу, що тягнеться аж до Єлизавети ІІ та всіх її спадкоємців, обірвалась би так і не розпочавшись.
Тож, як кажуть британці, нехай живе королева!
Ніч Гая Фокса перетворилася на свято фактично в день провального замаху – 5 листопада 1605 року. Так, уряд дозволив людям влаштувати масові гуляння з вогнем та феєрверками за умови, що дійство буде безпечним і організованим.
Та вже за кілька місяців із громадської ініціативи захід перетворився на офіційне свято з обов’язковим походом до церкви. Основним аргументом з боку парламенту стало те, що король Яків І врятувався завдяки Божій волі. Тож зовсім скоро британські священики почали проводити особливу молитовну службу, присвячену цьому визначному дню.
Цей аксесуар можна часто побачити в інтернет-мемах. Та особливо популярною маска стала після появи в антиутопічному політичному трилері «V означає вендетта» (2006 рік) із голлівудською акторкою Наталі Портман у головній ролі. Зовсім як Гай Фокс, головний герой стрічки V планує грандіозний вибух однієї з урядових будівель. Та на відміну від свого історичного прототипу персонажеві стрічки все вдається.
Вперше аксесуар з’явився 1982 року на сторінках однойменного комікса англійського письменника Алана Мура з ілюстраціями художника Девіда Ллойда.
Нині маску вважають культовим символом громадського протесту, протистояння корупції та супротиву владі (переважно в країнах Заходу).
Містичний Хелловін знайшов собі місце в британській культурі не так давно. Та, певно, діти завжди готові вигадати дієвий спосіб, щоб отримати від дорослих частування та гроші. Так, юні англійці виготовляли саморобні опудала Гая Фокса і носили їх святковими вулицями примовляючи: «Монетку для Гая». І дорослі, які траплялися дітям на шляху, охоче знаходили в своїх кишенях кілька пенні для малих вигадників.
До слова, таку традицію можна побачити у першій серії третього сезону гучного серіалу «Шерлок» від HBO з Бенедиктом Камбербетчем у головній ролі.
Більше цікавих матеріалів читай тут:
1. 5 шокуючих фактів про королівську родину
2. Українські супергерої: Видатні люди, які змінили світ
3. 5 несподіваних фактів про королівську родину
Сайт 1plus1.ua розповість тобі гарячі зіркові новини, стане цікавим співбесідником у темах моди, краси, здоров'я та стосунків. Разом нам буде класно — підписуйся на наш Twitter.