Коли всі можливі дієти вже випробувані, на зміну приходять дієти-гібриди. Про останній тренд у дієтології – пеганство – розповідає лікар-дієтолог Наталія Самойленко.
По суті, пеганство (або ж пеганізм) – еклектичний тип харчування, що запозичив найкраще від двох дієт – веганства та палеодієти. Таким чином, дві дієти, до збалансованості та доречності яких у нас в Клініці дієтології Самойленко були певні запитання, об’єднали в одну, здорову.
У веганства, що базується лише на продуктах рослинного походження, пеганство запозичило свіжі фрукти та овочі, паростки та коріння, гриби, горіхи, насіння та рослинні олії.
Палеодієта – «дієта кам’яного віку», яка включає лише продукти, що були доступні нашим давнім предкам. Вона залишила у спадок лише органіку, продукти без домішок та промислової обробки. Дозволяються молочні продукти, борошняні вироби та пшениця, а також все, що містить цукор. Можна вживати невелику кількість легкого білка – це яйця, яловичина, птиця, риба й морепродукти.
Пеганство має декілька недоліків, проте переваг у такого типу раціону більше:
Автор пеганської дієти об'єднав дві системи харчування, які мали свої недоліки, як-от недостатня кількість елементів і жиророзчинних вітамінів у веганській дієті та забагато тваринного білка та жиру, що провокують серцево-судинні захворювання, при дотриманні палеодієти. Врешті-решт з’явилася одна, досить збалансована дієта.
Пеганство – не надто зручний тип харчування для міського жителя, адже постійно шукати органічне м’ясо та яйця – досить складно. Доведеться витратити чимало часу, аби знайти продукти без краплі гормонів росту та антибіотиків.
Не рекомендована пеганська дієта вагітним і жінкам, які годують, дітям і підліткам. Відмовлятися від молочних продуктів їм можна лише з дозволом лікаря та за умови введення в раціон інших джерел кальцію.
Загалом перш ніж дотримуватися будь-якої дієти, краще дізнатися показники свого здоров’я, індивідуальну переносимість глютену та молочних продуктів, а також проконсультуватися з дієтологом, адже сучасна дієтологія визнає лише персоніфікований підхід.
Бережи своє здоров'я і читай корисні матеріали на нашому сайті:
1. Що буде, якщо лягти спати з мокрим волоссям