Глінтвейн — гарячий алкогольний напій, який виготовляють із суміші вина, цукру або меду з прянощами. Глінтвейн є традиційним зимовим напоєм у країнах Європи. Перші рецепти близького до глінтвейну напою були відомі в Стародавньому Римі: тоді вино змішували із прянощами, але не нагрівали. Саме гаряче вино з'явилося в часи Середньовіччя в країнах Північної Європи, Британії й Скандинавії. Традиційно вживається на різдвяних ярмарках, щоб зігрітися.
Існує два основних способи приготування глінтвейну: з водою й без.
У ємності кип'ятиться вода в співвідношенні 150—200 мл на 1 л вина, додаються прянощі. Спеції недовго варяться у воді, щоб вони віддали свої ароматні ефірні олії. Після цього додається цукор або мед, і тільки наприкінці — вино.
Глінтвейн роблять за допомогою нагрівання (70~80 °C) вина разом із цукром і прянощами. Нагрівання відбувається на середньому вогні з періодичним помішуванням, після чого потрібно дати глінтвейну настоятися під кришкою 40-50 хвилин, аромат спецій розкривається поступово. Глінтвейн до кипіння не доводиться.
Прянощі краще використовувати не мелені, а цілі. Як правило, у глінтвейн додають корицю, гвоздику, лимонну цедру, аніс, мед, імбир. Можуть бути використані чорний перець, духмяний перець, лавровий лист, кардамон. Також можуть бути додані яблука, родзинки, горіхи.
Дивіться сюжет про історію глінтвейну:
Loading...
Інгредієнти
Апельсин, яблуко нарізати, додати прянощі, цукор, цедру та залити вином. Нагріти на плиті, не дати закипіти і накрити кришкою, щоб настоялось. Процідити та розлити в келихи.
Інгредієнти
1. Влити в каструлю виноградний сік, додати воду і засипати решту інгредієнтів. Перемішати.
2. Поставити каструлю на слабкий вогонь, не доводячи до кипіння.
3. Дати глінтвейну настоятися 5 хвилин під кришкою та розлити по келихах.