Улітку 2013 з артефактів, знайдених у Криму, зробили окрему колекцію, виставки якої були по всій Європі. Коли росія розпочала окупацію півострова на початку 2014, так зване “скіфське золото” знаходилося у Нідерландах. Постало питання — куди ж потрібно повертати артефакти? З одного боку, відправниками були кримські музеї, які зараз під окупацією, а з іншого — власницею експонатів є держава Україна. Росіяни почали вимагати повернути колекцію до Криму, однак нідерландська сторона наполягала на судовому рішенню. Слухання продовжувалися багато років, і лише в 2023 році “скіфське золото” повернули до України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як засновник ОУН Євген Коновалець став особистим ворогом Сталіна: "Реальна історія" з Акімом Галімовим
Власне “скіфське золото” — це узагальнена назва багатьох археологічних знахідок, які зроблені з різних матеріалів та різними народами. Ці речі мають історію в кілька тисячоліть та належали і скіфам, і грекам, і сарматам, і готам та іншим кочовим народом на території сучасної України. До колекції входять оздоблення будинків, кам’яні пам’ятки, посуд, золоті прикраси тощо. Умовна страхова вартість експозиції — близько 1,5 млн євро.
Кочівники скіфи населяли південні степи України у 7-3 ст. до н. Е. Вони не мали власної писемності, тож більшість відомостей про них ми маємо з грецьких літописів. Греки та скіфи досить довго були “сусідами”, мали як і збройні конфлікти, так і налагоджену торгівлю. Їх культури часто перепліталися — тому зображення грецьких богів часто можна побачити на скіфських виробах. Відомі ці кочівники і через свої кургани — такі собі піраміди-гробниці для вождів.
Улітку 1763 російська археологічна експедиція розкопує десятки скіфських мечів, золотих діадем, наконечників та інших предметів. Знахідки переправляють до імперської столиці, а вже 1764 вони стають зіркою у новоствореному Ермітажі. Це має політичний підтекст — виставляючи артефакти давніх скіфів, Російська імперія наче пов’язує себе з історією народу, що жив ще до нашої ери та ніякого стосунку до росіян немає. За підрахунками українських дослідників, наразі близько 30 тис. дотичних до української історії експонатів знаходиться в музеї у Санкт-Петербурзі, серед них — відомий золотий гребінь скіфів.
У 1954 у жителі Мелітополя випадково у своєму подвір’ї знайшли стародавній скіфський курган. Археологи розкопали близько 200 артефактів, зокрема обкладку горита (чохла для стріл та лука), яка зроблена з кілограма чистого золота. На диво, тоді радянська влада дозволила залишити знахідки у місцевому краєзнавчому музеї. Однак вже 2022 після окупації Мелітополя експозицію вивезли на росію.
У 1971 на Дніпровщині знайшли відому золоту пектораль, яка наразі є частиною Музею історичних коштовностей України у Києві.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Акім Галімов у новій "Реальній історії" розповів про виникнення українського прапора
Кожен день окупанти продовжують варварськи розкопувати археологічні об’єкти півострова. Це безпрецедентний випадок грабування історичних пам’яток. Важливі для археології місця просто зносять бульдозерами задля будівництва. Ще одна проблема полягає у тому, що знайдені росіянами нові артефакти є нелегальними для України та не можуть бути взяти на облік.
Дивіться повний випуск "Реальної історії" з Акім Галімов, що виходить з понеділка по четвер о 5:55 на "1+1 Україна".