Сьогодні, 14 червня, святкують День донора. Щороку у світі реєструють приблизно 108 млн донорських переливань крові, однак цього мало.
Переливання крові хоча б раз у житті потребує кожна третя людина, а донором стає кожна 20-та. Насправді, донорство не лише рятує життя, а й здатне принести користь тому, хто зважився здати кров. Тож для декого воно стало важливою складовою здорового способу життя.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де здати кров: громадські донорські ініціативи та медичні центри
ПЕРЕВАГИ ДОНОРСТВА
На думку спеціалістів, регулярне донорство сприяє профілактиці захворювань імунної системи, знижує ризики серцево-судинних захворювань, адже надлишок крові і її компонентів навантажує судини та серце.
До того ж донор отримує неабияке задоволення від зробленої доброї справи.
ХТО МОЖЕ СТАТИ ДОНОРОМ
Здати кров може людина віком від 18 до 60 років із вагою не менше 50 кг. Темперетура тіла не має перевищувати 37 градусів. Норма пульсу – не більше 100 та не менше 50 ударів в секунду.
Узагалі до донорства допускають після консультації лікаря.
Фото: facebook.com/freshblood.ua
ПІДГОТОВКА ДО ЗДАЧІ КРОВІ
Якщо ви вирішили стати донором, варто прислухатися до порад спеціалістів:
- Напередодні потрібно відпочити та повечеряти, при цьому не вживати жирну, смажену, копчену їжу, яйця, молочні продукти та алкогольні напої. Рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів);
- У день здачі крові бажано відпочити, легко поснідати та не планувати інтенсивне фізичне навантаження, прийом алкоголю. Цього дня не варто управляти транспортними засобами через емоційне збудження.
- За 2 години до та 2 години після дачі крові відмовтеся від цигарок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що потрібно знати про дитячі щеплення: поради педіатра
Фото: facebook.com/freshblood.ua
ЩО РОБИТИ ПІСЛЯ ЗДАЧІ КРОВІ