У Харкові розгорівся скандал: у деяких пунктах вакцинації пропонують щепитися проти коронавірусу протермінованою вакциною. Про це у соцмережі написала харків'янка, яка обійшла 6 таких пунктів. У кожному із пунктів вакцинації їй пропонували вакцину, на якій вказано, що термнін придатності закінчився ще 01.2022, але медики запевняли, що користуватися нею можна: "Скрізь терміни на флаконі 01.2022. Я сказала, що вони протерміновані. А мені у відповідь показують роздрукований папірець про те, що вакцину дозволили використовувати... Увага. В деяких пунктах до кінця квітня, а в деяких вже навіть на півроку продовжили".
Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін прояснив ситуацію в ефірі програми "Твій день":
«Перш за все хочу зазначити: протермінована вакцина просто не може потрапити до будь-якого пункту щеплення на території України. Такого механізму просто не існує. По кожній партії, по кожній серії ведеться окремий облік по термінам придатності. Так само, така інформація є і у структурних підрозділах з питань охорони здоров’я областей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи має право сімейний лікар розірвати декларацію через відмову робити щеплення (коментар фахівця)
Яка вакцина від СOVID-19 найкраща, дивіться роз'яснення експертки:
Loading...
Щодо конкретної історії, Ігор Кузін пояснив:
Хотів би трішки розповісти передісторію. 1 грудня 2021 року МОЗ отримало лист-пояснення від компанії "Пфайзер Експорт Бі.Ві" в Україні щодо вакцини Comirnaty і в цьому листі було зазначено про те, що збільшується термін придатності вже вироблених партій з 6 місяців до 9 місяців. Саме це стало можливе завдяки тому, що були проведені нові дослідження щодо стабільності препарату. Такі ж самі зміни були затверджені і Європою, саме Європейським регулятором EMA. Після того МОЗ направило відповідний лист з інструкціями на відповідні структурні підрозділи з питань охорони здоров’я в регіонах, і в цьому листі ми вказали, які серії та номери партій вакцини було продовжено з 6 до 9 місяців. Таким чином, у структурних підрозділах, в центрах вакцинації є усі необхідні документи і вказівки по тому, які вакцини використовуються. Вакцини, які протерміновані, відразу поміщаються в «карантин» і не використовуються на території України».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які документи необхідно взяти на вакцинацію від коронавірусу: для дорослих та дітей (роз'яснення від МОЗ)
Тобто, як запевняє Ігор Кузін, певні серії вакцини від Pfizer можна безпечно використовувати ще три місяці після дати завершення строку придатності:
«Всі серії нові, які були вироблені умовно після 1 грудня 2021 року мають вже оновлене маркування і там вказаний термін придатності вакцини вже оновлений. По тим, які вже були вироблені, по ним було у виключному режимі подовжено термін їх використання із шести місяців до дев’яти».
Дивіться пояснення від головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна в ефірі програми "Твій день":
Loading...