Аргумент кіно представляє унікальну автобіографічну драму: чого ви могли не знати про фільм Киснева станція, який покажуть на 1+1 Україна
Що відомо про фільм Киснева станція, який покажуть цієї суботи о 23:20 на 1+1 Україна? Розповідаємо найцікавіші факти про фільм, які вас точно заінтригують.
Киснева станція — це автобіографічна драма, сюжет якої заснований на реальних подіях із життя Мустафи Джемілєва, одного з найвідоміших борців за права кримських татар. У 1980 році його, як політичного в’язня, відправляють у заслання до віддаленого селища Зирянка в Якутії.
Там, на занедбаній кисневій станції, він щодня виконує монотонну важку роботу — наповнює балони киснем. І саме в цих суворих умовах він знайомиться з молодою вчителькою Сафінар, яка стає його промінцем надії.
Відомо, що прем’єра фільму мала відбутися ще 2022 року, але через повномасштабне військове вторгнення Росії в Україну її довелось перенести. Проте у прокат фільм все ж вийшов лише цього року у квітні.
Ми зібрали цікаві факти про фільм Киснева станція, які дозволять глибше відчути контекст і значення цієї роботи.
Заснований на правдивій історії
Реальні події, на яких ґрунтується стрічка, відтворені з великою точністю — від обставин арешту до умов заслання та особистого життя Джемілєва. У січні 1979 року дисидента викликали до міліції й заарештовали за «злісне порушення правил гласного адміністративного нагляду». Згодом його засудили на півтора року обмеження свободи із заміною на чотирирічне заслання в Усть-Майський улус Якутської АРСР, але 31 травня Мустафу було перевезено на Колиму у селище Зирянка Верхньоколимського улусу.
Активна робота над проєктом розпочалася пʼять років тому, одразу після особистої зустрічі творчої команди з Мустафою Джемілєвим. Протягом року знімальна група проводила детальні інтервʼю з паном Мустафою, в яких він розповідав про своє життя, боротьбу, друзів і ворогів.

Реалістичні локації з українським корінням
Хоча дії фільму відбувається в Якутії, зйомки проходили на території України: Новгород-Сіверський, Олешківські піски, Київщина, Херсонщина. Українські ландшафти органічно передали атмосферу Півночі й водночас залишились впізнаваними для українського глядача.
Фільм має метафоричну назву
Киснева станція — не просто місце роботи героя, а символ надії. У нелюдських умовах головний герой продовжує «дихати» — тримати гідність, переконання і надію. Його повсякденна монотонна праця нагадує долю міфологічного Сізіфа, героя міфу Альбера Камю.

Це перший художній фільм про Джемілєва
До цього історія лідера кримськотатарського народу переважно звучала в документальному форматі або журналістських розслідуваннях. Стрічка відкриває його образ новій аудиторії — через художню емоцію, глибину та драматизм. Мустафа Джемілєв — борець за права кримських татар і символ незламності.

Унікальний каст фільму
У кількох сценах фільму знялися діти кримських татар, які змушені були залишити окупований Крим після 2014 року. Сцену за їх участі фільмували неподалік від Херсону. Головну роль виконав Борис Орлов. Також у фільмі знялися Христина Дейлик, Віктор Полторацький, Вʼячеслав Жила, Сергій Петько, Василь Кухарський (військовий ЗСУ, загинув внаслідок важкого поранення після тривалого лікування), Олена Вахрамєєва, Едем Ібадуллаєв та інші.
Акторські відкриття
Для головної акторки Зої Власенко ця роль стала дебютною в повнометражному кіно. Її героїня — Сафінар — постає сильною, щирою та емпатійною. Пізніше вона знялася у фільмі Ахтема Сеітаблаєва Мирний-21, але це кіно вийшло в прокат раніше за Кисневу станцію. Творчий шлях акторки розпочався 17 років тому у київському Театрі на Михайлівській.

Вже відомий дует режисера і сценариста
Режисер Іван Тимченко та сценарист Михайло Бриних вже працювали разом над фільмом Іловайськ 2014, а над Кисневою станцією працювали понад п’ять років, консультувались із самим Мустафою Джемілєвим і занурилися у всі деталі його біографії.
Філософський підтекст фільму
Образ Джемілєва перегукується з міфом про Сізіфа — героя Камю, який, попри абсурдність, не здається та змушений знову і знову штовхати камінь угору. У фільмі є алюзії на твір Міф про Сізіфа, а після титрів — символічна сцена, що закликає до переосмислення побаченого. Творці фільму надихалися творчістю Альбера Камю, адже доля Мустафи Джемілєва — це історія безперервної боротьби: за право кримських татар повернутися додому, за свободу та гідність.

Голос пригноблених народів
Фільм не обмежується лише історією Джемілєва. Це — метафора для всіх пригноблених народів, які постраждали від політики Радянського Союзу. І нагадування про те, як ця система має живе продовження у сучасній росії. Цей фільм — це віддзеркалення долі багатьох народів, які зазнали утисків у Радянському Союзі — кримців, українців, поляків, євреїв та багатьох інших.
Фільм нагадує, що таких трагічних історій було чимало, і кожна з них — це окремий голос у спільній боротьбі проти репресій і несправедливості, а також – яким монстром був Радянський союз і яким є його спадкоємиця росія.
Дивіться фільм Киснева станція 17 травня о 23:20 на каналі 1+1 Україна в програмі Аргумент кіно!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дмитро Комаров вирушає на пошуки сили українців: де дивитися новий сезон Світ навиворіт. Україна