День святої Варвари: нова дата, історія та що не можна робити

Коли День святої Варвари 2023: нова дата та що не можна робити
Unsplash

Коли День Варвари: історія та традиції святкування в Україні

Поділитися:

День святої Варвари — народно-християнське свято на честь великомучениці Варвари Іліопольської. У 2023 році День святої Варвари за новим календарем припадає на п'ятницю, 4 грудня.

День святої Варвари: історія

Свята Варвара народилася на сході Римської імперії в багатій язичницькій сім'ї. Її батько хотів виховати дочку в язичницькій вірі, але вона прийняла християнство. Спочатку батько тримав її під замком у високій башті, аби приховати її красу, а згодом, коли вона відмовилася зректися віри в Бога, віддав її у в'язницю. Померла вона від руки власного батька. У IV столітті мощі святої Варвари перенесли до Константинополя, а потім до Києва в Золотоверхий Михайлівський монастир. На Русі особливо шанували великомученицю. У багатьох селянських домівках можна було зустріти ікони в образі святої Варвари. Їй молилися про захист від несподіваної смерті, важких хвороб та безпліддя. Варвара вважається покровителькою артилеристів, саперів, військових інженерів, гірників. Також подейкують, що історія життя Варвари стало основою для казки про Рапунцель.

Варварин день: традиції

В Україні день Варвари — жіноче свято. У цей день дівчата готували вареники з маком або сиром і пригощали ними хлопців. Серед них обов'язково мали бути "пірхуни" — вареники, начинені борошном. Також цього дня ворожили на долю. У воду ставили гілки вишень — якщо до Різдва вони зацвітуть, то дівчина скоро вийде заміж. Якщо ж ні, то буде самотня.

На Варвару освячували воду і служили панахиду за померлими. Люди йшли до церкви, молилися за здоров’я і добробут, а також про захист від смерті без покаяння. Крім того, цього дня потрібно було прокинутися якомога раніше. За повір'ям, хто проспить на Варвару, той буде сонливим весь рік. Ще на день Варвари визначали погоду. Найчастіше у цей період посилюються морози.

День Варвари: народні прикмети

►Мороз за вікном — холодна погода триватиме ще довго.
►Зоряне небо віщує холоди, тьмяне — відлигу.
►Дим з труби вгору йде – до морозу, стелиться по землі – до потепління.
►Якщо на вулиці тепло, то буде хороший урожай льону.
►Ясна і безхмарна — чекайте морози.
►Якщо горобці збираються зграйками на деревах і голосно цвірінчать, то зима буде теплою.

Варварин день: що можна робити

  • На Варвару можна мити посуд, готувати і прибирати.
  • На Варвару рекомендується відвідати церкву і помолитися святій. Зазвичай у святої просять допомоги завагітніти, а також бажають здоров'я дітям.
  • Можна в'язати і вишивати. У народі вважали, що у виріб, виконаний у цей день, впліталися частинки самого Господа.

Що не можна робити на Варвару

  • Не можна прясти, прати, білити і глину місити. 
  • Не можна сваритися та лаятися.
  • Не можна лихословити.
  • Не можна спати допізна, бо хто заспить на Варвару, буде сонливим увесь рік.
  • Не можна бажати зла і хвороб іншим.
  • Не можна вживати алкоголь.

Як правильно зберігати груші, яблука і шипшину взимку? Поради від Дарії Дорошкевич, дивіться сюжет у "Сніданку з 1+1", що виходить з 06:30 до 9:30 у будні дні на телеканалі “1+1 Україна” та на YouTube.

Новини по темі