Правда чи міф: вчені відповіли, чи справді мед допомагає від болю в горлі та під час застуди

Мед при застуді, болю в горлі та кашлю: чи правда, що він лікує краще, ніж антибіотики
Getty Images
Поділитися:

У сезон застуд багато людей віддають перевагу народним методам і намагаються впоратися з неприємними симптомами хвороби за допомогою «цілющих» продуктів.

Серед таких лікувальних продуктів - мед, який часто вживають при застуді, болю в горлі та кашлю, відзначаючи його цілющі властивості. Вважається, що мед зменшує набряк слизової горла та верхніх дихальних шляхів, а також стимулює місцевий імунітет.

Але чи справді мед може допомогти під час хвороби, чи це всього лише міф - розбираємося в цьому матеріалі.

Користь меду під час застуди: що кажуть науковці

Мед
Getty Images

Застуда та інші респіраторні захворювання часто спричиняються вірусами, тому вилікувати їх антибіотиками, що використовуються для лікування бактеріальних інфекцій, неможливо. Щоб полегшити симптоми застуди, які зазвичай тривають від трьох до п'яти днів, багато хто використовує мед. Але деякі дивляться на подібне лікування скептично, вважаючи, що користь від вживання меду під час застуди - це лише поширений міф.

Але ж це не так, адже мед справді допомагає під час застудних захворювань. Це з'ясували фахівці Оксфордського університету в ході масштабного дослідження за участю 1761 пацієнта різного віку. Ба більше, вчені встановили, що за певних симптомів мед може бути ефективнішим за антибіотики.

У дослідженнях узяли участь пацієнти з кашлем і болем у горлі. Частина з них лікувалася за допомогою нерецептурних медичних препаратів, включно з антигістамінними, відхаркувальними засобами для пригнічення кашлю та знеболювальними, друга частина вживала антибіотики, а третя - мед.

Результати дослідження показали, що мед був ефективнішим, ніж звичайне лікування, для поліпшення симптомів, особливо частоти і тяжкості кашлю. Дослідники також несподівано встановили, що саме в третій групі спостерігалося скорочення тривалості хвороби - симптоми в тих учасників дослідження, які вживали мед, тривали в середньому на один-два дні менше.

Автори дослідження наголосили, що обережні у своїх оцінках, хоча й побачили позитивний ефект вживання меду під час застуди та можуть його рекомендувати.

«Інфекції верхніх дихальних шляхів є найчастішою причиною призначення антибіотиків. Оскільки більшість ГРВІ є вірусними, призначення антибіотиків є неефективним і недоцільним. Мед може стати альтернативою, коли лікарі хочуть призначити щось для безпечного лікування симптомів верхніх дихальних шляхів», - кажуть автори дослідження.

Результати наукового експерименту підтвердили, що мед справді є чудовим засобом у разі застуди та грипу - якщо не основним, то допоміжним.

«Мед — це часто використовуваний народний засіб, добре відомий пацієнтам. Він також недорого коштує, легкодоступний і практично не має побічних ефектів. Мед ефективніший і менш шкідливий, ніж звичайні альтернативи лікування, і не завдає шкоди через стійкість до протимікробних препаратів. Таким чином ми можемо рекомендувати мед як альтернативу антибіотикам у разі застуди», - підсумували вчені.

Мед для лікування застуди та болю в горлі: що кажуть лікарі

Мед
Getty Images

Американські лікарі-отоларингологи також рекомендують використовувати популярний натуральний засіб, особливо у разі болю та першіння в горлі.

За даними медиків, мед містить антиоксидантні та протимікробні сполуки, які дійсно можуть допомогти полегшити симптоми болю в горлі. Він також містить полісахариди, що зменшують подразнення в горлі та бажання кашляти, що робить його найкращим домашнім засобом від кашлю. Більше того, мед виявився корисним засобом для зменшення болю після тонзилектомії (видалення мигдаликів) як у дітей, так і в дорослих.

Фахівці зазначають, що мед є науково обгрунтованим засобом для полегшення болю в горлі та гострого кашлю, але важливо знати, в якій кількість його потрібно вживати для досягнення найкращих результатів, особливо з огляду на високий вміст цукру. Лікарі рекомендують вживати дорослим до трьох столових ложок меду на день. Для дітей же найбільш поширена рекомендована доза - одна столова ложка на день. Важливо зазначити, що Асоціації педіатрів рекомендують не давати мед дітям до 2 років, інакше це може бути небезпечно для їхнього життя. Річ у тім, що мед може містити спори Clostridium botulinum, які нешкідливі для дітей старшого віку й дорослих, але можуть проростати в незрілій травній системі маленької дитини, в якої ще не виробився імунітет до токсину ботулізму.

Правова інформація. Цей матеріал містить загальні відомості довідкового характеру і не повинен розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. 1plus1 не несе відповідальності за діагноз, поставлений читачем на основі статті. Нагадуємо, що точний діагноз може поставити тільки лікар. Не займайтеся самолікуванням, зверніться до лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знижує ризик раку, уповільнює старіння і виводить токсини: 9 науково доведених фактів про користь квашеної капусти

Новини по темі
Всі новини