росія почала використовувати фосфорні боєприпаси в Україні: у чому їхня небезпека та що робити, якщо отримали опіки білим фосфором

росія почала використовувати фосфорну зброю у війні, яку розпочала проти України: яка небезпека та що робити, якщо отримали опіки білим фосфором
ABC News

Зброя, яку використовує росія у війні, яку розпочала проти України, є забороненою та смертельно небезпечною.

Поділитися:

росія почала використовувати в Україні страшну та агресивну зброю — фосфорні боєприпаси. Їхнє використання забороняється Конвенцією ООН «Про негуманну зброю», а стаття 2.2 Протоколу про заборону чи обмеження запалювальної зброї до "Конвенції про конкретні види озброєння" категорично забороняє використання фосфорних боєприпасів у міській забудові. Проте росію, країну-агресора, заборони не зупиняють: 13 березня місто Попасна проснулося від білого фосфорного феєрверка, а також заступник голови Департаменту патрульної поліції Олексій Білощицький вважає, що 21 березня вони скинули фосфорні бомби на Краматорськ. Ще подібні "смертельні феєрверки" росія використовувала у Сирії: гуманітарна організація "Білі шоломи" збирала свідчення використання росією білого фосфору в Ідлібі та Раккі. Чим саме так небезпечна фосфорна зброя та що робити, якщо отримали нею опіки?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зупинити кровотечу та як правильно користуватися джгутом: у «Сніданку. Онлайн» розповів голова Всеукраїнської спілки парамедиків Ярослав Вус

Небезпека фосфорної зброї

Річ у тім, що фосфор при взаємодії з киснем дуже швидко самозаймається та спалахує. Фосфорні боєприпаси можна розділити на групи: ручні гранати, авіабомби, ракети та реактивні снаряди, мінометні міни, артилерійські снаряди, авіабаки. На значній території зброя, яка містить білий фосфор, поширює запальну сполуку, температура горіння якої перевищує 800 °C. Площа ураження такого боєприпасу може досягати кількох сотень квадратних метрів! Горіння буде продовжуватися, допоки весь фосфор не вигорить або допоки не припиниться доступ до кисню.

Сам фосфор є дуже отруйним для людини: доза 0,1 р. може бути смертельною. Фосфорна зброя призводить до опіків дихальних шляхів, ураження кісток і кісткового мозку, змертвіння тканин та часто болісної смерті, особливо, якщо ви знаходились у закритому приміщенні. Навіть медичний фахівець, який є поруч та може спробувати врятувати людину від опіків, повинен заздалегідь пройти спеціальне навчання, інакше в процесі обробки рани він може отримати фосфорний опік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Препарати для тиреоїдної терапії: де і коли можна буде придбати ліки для лікування хвороб щитовидки (інформація від МОЗ)

Як надати допомогу потерпілим від опіків білим фосфором 

• НЕ МОЖНА торкатися пальцями фосфору на одязі або шкірі постраждалого, бо можливо зібрати частинки на вашій шкірі.

• За можливості занурить пошкоджену частину тіла у воду, адже у воді фосфор не горить. Якщо нема можливості занурити, поливайте або змочуйте водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.

• Обережно зніміть одяг, проте продовжуйте тримати місця ураження у воді.

• Використовуйте пінцет або щось інше, чим можна зняти фосфор та частини одягу.

• Далі треба обробити рану содовим розчином: 1 чайна ложка на 1 склянку води.

• Накладіть вологу пов’язку на рану. Бажано, змочену содовим розчином, або хоча б просто мокру.

• НЕ МОЖНА прикладати вату чи якусь пов'язку. 

• НЕ МОЖНА використовувати перекис! Коли він розпадається, утворюється вода та кисень, а кисень викликає загоряння фосфору.

• Якщо потерпілий у свідомості, йому можна дати:

  • Знеболювальне,
  • Димедрол й анальгін в одному шприці
  • Корвалол — 50 капель та більше. (Можна пів чайної ложки)
  • Гідазепам, феназепам, якщо є, 1 таблетка.

• Якщо це отруєння парами фосфорного з’єднання: використовуйте будь-який сорбент (активоване вугілля, ентеросорбент, харчову глину, атоксил тощо). Далі давайте людині пити багато води, віддавайте перевагу лужним рідинам (молоко, лужні води без газу).

Новини по темі

Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Приймаю