росія почала використовувати фосфорні боєприпаси в Україні: у чому їхня небезпека та що робити, якщо отримали опіки білим фосфором

росія почала використовувати фосфорну зброю у війні, яку розпочала проти України: яка небезпека та що робити, якщо отримали опіки білим фосфором
ABC News

Зброя, яку використовує росія у війні, яку розпочала проти України, є забороненою та смертельно небезпечною.

Поділитися:

росія почала використовувати в Україні страшну та агресивну зброю — фосфорні боєприпаси. Їхнє використання забороняється Конвенцією ООН «Про негуманну зброю», а стаття 2.2 Протоколу про заборону чи обмеження запалювальної зброї до "Конвенції про конкретні види озброєння" категорично забороняє використання фосфорних боєприпасів у міській забудові. Проте росію, країну-агресора, заборони не зупиняють: 13 березня місто Попасна проснулося від білого фосфорного феєрверка, а також заступник голови Департаменту патрульної поліції Олексій Білощицький вважає, що 21 березня вони скинули фосфорні бомби на Краматорськ. Ще подібні "смертельні феєрверки" росія використовувала у Сирії: гуманітарна організація "Білі шоломи" збирала свідчення використання росією білого фосфору в Ідлібі та Раккі. Чим саме так небезпечна фосфорна зброя та що робити, якщо отримали нею опіки?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зупинити кровотечу та як правильно користуватися джгутом: у «Сніданку. Онлайн» розповів голова Всеукраїнської спілки парамедиків Ярослав Вус

Небезпека фосфорної зброї

Річ у тім, що фосфор при взаємодії з киснем дуже швидко самозаймається та спалахує. Фосфорні боєприпаси можна розділити на групи: ручні гранати, авіабомби, ракети та реактивні снаряди, мінометні міни, артилерійські снаряди, авіабаки. На значній території зброя, яка містить білий фосфор, поширює запальну сполуку, температура горіння якої перевищує 800 °C. Площа ураження такого боєприпасу може досягати кількох сотень квадратних метрів! Горіння буде продовжуватися, допоки весь фосфор не вигорить або допоки не припиниться доступ до кисню.

Сам фосфор є дуже отруйним для людини: доза 0,1 р. може бути смертельною. Фосфорна зброя призводить до опіків дихальних шляхів, ураження кісток і кісткового мозку, змертвіння тканин та часто болісної смерті, особливо, якщо ви знаходились у закритому приміщенні. Навіть медичний фахівець, який є поруч та може спробувати врятувати людину від опіків, повинен заздалегідь пройти спеціальне навчання, інакше в процесі обробки рани він може отримати фосфорний опік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Препарати для тиреоїдної терапії: де і коли можна буде придбати ліки для лікування хвороб щитовидки (інформація від МОЗ)

Як надати допомогу потерпілим від опіків білим фосфором 

• НЕ МОЖНА торкатися пальцями фосфору на одязі або шкірі постраждалого, бо можливо зібрати частинки на вашій шкірі.

• За можливості занурить пошкоджену частину тіла у воду, адже у воді фосфор не горить. Якщо нема можливості занурити, поливайте або змочуйте водою шкіру та одяг там, де є краплі фосфору.

• Обережно зніміть одяг, проте продовжуйте тримати місця ураження у воді.

• Використовуйте пінцет або щось інше, чим можна зняти фосфор та частини одягу.

• Далі треба обробити рану содовим розчином: 1 чайна ложка на 1 склянку води.

• Накладіть вологу пов’язку на рану. Бажано, змочену содовим розчином, або хоча б просто мокру.

• НЕ МОЖНА прикладати вату чи якусь пов'язку. 

• НЕ МОЖНА використовувати перекис! Коли він розпадається, утворюється вода та кисень, а кисень викликає загоряння фосфору.

• Якщо потерпілий у свідомості, йому можна дати:

  • Знеболювальне,
  • Димедрол й анальгін в одному шприці
  • Корвалол — 50 капель та більше. (Можна пів чайної ложки)
  • Гідазепам, феназепам, якщо є, 1 таблетка.

• Якщо це отруєння парами фосфорного з’єднання: використовуйте будь-який сорбент (активоване вугілля, ентеросорбент, харчову глину, атоксил тощо). Далі давайте людині пити багато води, віддавайте перевагу лужним рідинам (молоко, лужні води без газу).

Новини по темі