Тренування без виснаження: тренерка розповіла, що таке розумний фітнес і як він може допомогти схуднути
Українська блогерка та тренерка з 12-річним досвідом Ірина Трійченко зазначає, що тренування, після яких не болить все тіло — це не міф. Ділимося з вами всіма секретами.
Ми живемо в епоху, коли на кожному кроці можна почути заклики: «Треба більше, сильніше, швидше». У постійній погоні за результатом ми втрачаємо розуміння того, що ми насправді робимо та для чого. Навіть, якщо говорити про спортивні тренування, то дедалі більше людей задумуються над тим: «А чи я себе почуваю після тренування? Чому замість енергії — виснаження, а замість прогресу — біль?».
Українська тренерка й блогерка Ірина Трійченко, яка має понад 12 років практики, переконує: інтенсивність — це ще не ефективність. І пропонує новий підхід, що змінює не тільки тіло, а й саму філософію тренувань. У цьому матеріалі ми розповімо вам всі секрети розумного фітнесу.
Ірина Трійченко зізнається, що вона не з тих, хто з дитинства мріяв стати спортсменкою чи тренеркою. Її шлях до тренерства почався через біль та тіло, яке відмовлялося підкорятися класичним схемам.
«Тоді я почала вивчати тіло глибше. Не з погляду форми, а — функції. Що включається, а що блокується і що з чим пов’язано. Чому тіло вигинається саме так або болить саме там. Так я прийшла до розумного фітнесу», — ділиться вона.
Розумний фітнес — це не методика і не вид спорту. Це — погляд на тіло зсередини, який враховує індивідуальність, біомеханіку і фізіологію.
«Якщо у тебе не працює великий палець на стопі — сідниця не ввімкнеться. Якщо таз перекошений — лопатка підтискається. Якщо дихання поверхневе — кор не включається», — пояснює Трійченко.

Головні принципи розумного фітнесу
► Тіло — не інструмент, а партнер. Ми не примушуємо його, а дослухаємося.
► Починаємо з основ. Дихання, стабілізації, кора і лише тоді рухаємося далі.
► Комплексний підхід. Усе в тілі пов’язане: одна зона «заснула» — інша перенапружилась.
► Тренування без виснаження. Ефект досягається не шляхом болю, а завдяки глибокому включенню.
Як проходить тренування
1. Починаємо з тіла в спокої
Треба зрозуміти, що сьогодні з тілом. Як воно дихає? Чи симетрично лежить? Які м’язи «сплять», а які «горять»? Це як калібрування — ми не можемо працювати, поки тіло в хаосі.
2. Дихання і включення глибоких м’язів
Правильне дихання — це не просто вдих-видих. Це спосіб активувати центр тіла, «увімкнути» м’язи стабілізації. Без цього — жодна вправа не буде ефективною, бо якщо не працює поперечний м’яз живота — прес не буде тримати. Якщо не зафіксований таз — будуть слабкі коліна і поперек.
Дихання — це ключ і треба навчитися дихати тілом, а не тільки грудьми.
3. Робота над амплітудою тіла
Треба «відкрити» ті зони, які зазвичай заблоковані: грудний відділ, тазостегнові, гомілковостопні. Бо поки немає руху — немає сили. Також треба активувати «сплячі» м’язи: сідниці, стопи, спину. Те, що зазвичай не працює — стає основою.
5. Силова частина
Без гонитви за вагою. Без марафонів у стилі «ще п’ять повторів». Треба дати тілу навантаження тільки тоді, коли бачимо, що воно готове тримати.
І тоді навіть базові вправи дають величезний ефект.
6. Завершення — стабілізація і реліз
Не варто відразу кидати тіло після останньої вправи. Потрібно дати йому змогу «розкласти все по поличках»: заспокоїти нервову систему, повернути рівновагу, інтегрувати нові патерни.
За словами тренерки, розумний фітнес — це не про моду, а про сенс та здорове, функціональне тіло без болю, стресу і виснаження. І якщо ваше тіло теж вже натякало, що з ним щось не так після класичних тренувань, можливо, настав час прислухатись.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Новий хіт серед дієт: що таке метод 30:30:30 і чому його рекомендують дієтологи