Весняна чи осіння посадка кущів та дерев: що краще

Коли краще садити саджанці дерев та кущів: навесні чи восени (поради для садівників).

Поділитися:

Коли краще садити саджанці дерев та кущів: весна чи осінь? Це питання турбує багатьох садівників, адже від вдалого вибору сезону залежить приживлення саджанців та їх подальший розвиток. Обидва сезони мають свої переваги та недоліки, які ми розглянемо у цій статті.

Посадка дерев та кущів навесні: за та проти

Весняна посадка – це чудовий спосіб оновити ваш сад, адже в цей період ґрунт прогрівається, а ризик заморозків знижується. Проте, важливо правильно підійти до цього процесу, щоб саджанці прижилися та радували вас своїм пишним цвітінням та рясними врожаями. Загалом такий підхід має кілька переваг та недоліків:

1. Переваги:

 • Більше часу на підготовку: протягом зими можна ретельно підготувати місце посадки, удобрити ґрунт.
 • Менший ризик пошкодження морозами: саджанці вже вкорінюються в більш сприятливих умовах.
 • Широкий спектр культур: навесні можна садити більшість плодових дерев та кущів.

2. Недоліки:

 • Сухість ґрунту: навесні ґрунт може бути пересушеним, що потребує більш ретельного поливу.
 • Ризик пошкодження весняними заморозками: молоді саджанці можуть постраждати від пізніх заморозків.
 • Більша конкуренція: навесні попит на саджанці вищий, тому їх може бути складніше знайти.

Садженець

Дерева та кущі восени: переваги на недоліки посадки

Осіння посадка – це ще один чудовий спосіб поповнити ваш сад новими рослинами, адже в цей період саджанці вже скинули листя, що полегшує їх транспортування та посадку. Ґрунт після літніх опадів вологий, що економить час на полив. А прохолодна температура стимулює ріст кореневої системи, а не вегетативної маси, даючи саджанцям час для адаптації до нового місця. Зверніть уваги на такі плюси і мінуси цього методу:

1. Переваги:

 • Більш сприятливі умови для укорінення: ґрунт вологий після літніх опадів, що економить час на полив. Прохолодна температура стимулює ріст кореневої системи, а не вегетативної маси, даючи саджанцям час для адаптації до нового місця.
 • Широкий вибір саджанців: в розсадниках восени зазвичай більший асортимент саджанців, адже багато рослин скидають листя і їх легше транспортувати та зберігати.
 • Економія коштів: восени розсадники часто пропонують знижки на саджанці, адже попит на них трохи менший.

2. Недоліки:

 • Ризик пошкодження морозами: молоді саджанці можуть постраждати від сильних морозів, якщо не провести якісне мульчування та укриття.
 • Не всі культури підходять: деякі плодові дерева та кущі краще садити навесні, адже вони не встигають загартуватись до зими.

Сад

Що краще садити навесні та восени

Загалом, не існує однозначної відповіді на питання, коли краще садити саджанці. Обидва сезони мають свої плюси та мінуси. Вибір залежить від кліматичних умов вашого регіону, особливості культури, ваших особистих можливостей та вподобань.

Весняна посадка краща для таких культур: кісточкові (персик, абрикос), теплолюбні (айва, інжир), ремонтантні сорти малини, полуниця. Осіння посадка рекомендується для: яблуня, груша, слива, абрикос, персик, вишня, черешня, смородина, аґрус, йошта, жимолость.

Вишня

Фото: Freepik, Unsplash

Як правильно садити саджанці дерев та кущів

Умови висадки дерев та кущів варіюються від конкретного виду рослин, однак є кілька загальних порад:

 1. Вибір саджанців. Перш ніж розпочати посадку, важливо правильно підібрати саджанці. Зверніть увагу на їх кореневу систему: вона повинна бути добре розвинена, без видимих пошкоджень, ознак хвороб чи шкідників. Оптимальний вік саджанців для плодових дерев – 1-2 роки, для ягідних кущів – 1-2 роки, для декоративних – 2-3 роки. Переконайтеся, що обраний вами сорт підходить для вашого клімату та типу ґрунту.
 2. Підготовка місця посадки. Виберіть місце для посадки, яке добре освітлене сонцем, з родючим ґрунтом та захищене від вітру. Ретельно перекопайте ґрунт, видаліть бур'яни. Внесіть необхідні добрива: для плодових дерев – перегній, компост, суперфосфат; для ягідних кущів – перегній, компост, сульфат калію; для декоративних – компост, торф. Викопайте яму відповідного розміру: для плодових дерев – 60-80 см в діаметрі та 50-60 см в глибину; для ягідних кущів – 40-50 см в діаметрі та 30-40 см в глибину; для декоративних – 50-60 см в діаметрі та 40-50 см в глибину.
 3. Посадка. Акуратно розправте коріння саджанця в ямі. Засипте саджанець ґрунтом, трохи утрамбувавши його. Зробіть лунку навколо саджанця для поливу. Рясно полийте саджанець після посадки.
 4. Догляд. Протягом першого року після посадки важливо регулярно поливати саджанці, особливо в спекотну та суху погоду. Прополюйте та рихліть ґрунт навколо саджанців. За необхідності підгодовуйте саджанці добривами. Захищайте саджанці від морозів у зимовий період.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Новини по темі