Чим Єльцин погрожував Кучмі: нові подробиці відмови України від ядерної зброї "Сніданку з 1+1"

Сніданок з 1+1
06:30
Будні
Чому Україна віддала ядерну зброю: нові деталі
Unsplash

У нещодавно відкритих архівах знайшли нові деталі, чому Україна віддала ядерне озброєння.

Поделиться:

Відмова України від ядерного озброєння вже довгий час є предметом суперечок. Чи справді в Уряду не було вибору? Американське видання опублікувало нові архіви, які розкривають нові подробиці подій, що призвели до Будапештського меморандуму. Чому Україна віддала ядерну зброю, у "Сніданку з 1+1", що виходить з 6:30 до 9:30 у будні дні на телеканалі “1+1 Україна” та YouTube, розповів Артур Бабенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як козаки створили найпотужніший флот у Чорному морі: "Реальна історія" з Акімом Галімовим

Чому Україна відмовилася від ядерної зброї

Є дві основні офіційні причини цього рішення. По-перше, центр керування розробками був у кремлі, а тому казали, що Україна просто не зможе опанувати такі складні технології. По-друге, у разі відмови віддати зброю на країну чекала міжнародна ізоляція. Нові архіви розкривають додаткові деталі цього рішення. 

Хто змусив Україну віддати ядерну зброю

Незадовго до розпаду СРСР з США була підписана угода про скорочення озброєння. Коли стало очевидно, що Радянський Союз скоро зникне з політичної мапи, не було зрозумілим, що буде зі зброєю далі. Якби розробки залишили в Україні, вона могла б стати третьою країною у світі за ядерною потужністю. 

З очевидних причин росія не збиралася віддавати власну зброю. Зі свого боку США не хотіли нового конфлікту, тому почали тиснути на держави колишнього СРСР.

Те, що Україна самостійно не зможе опанувати озброєння — не точний факт. Майбутній очільник ЦРУ Роберт Вулсі у 1992 писав, що в Україні є потужний військово-промисловий комплекс, який здатний підтримувати ядерну державу

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Бандера став найбільшим нічним жахом Кремля: "Реальна історія" з Акімом Галімовим

У 1994 делегація США у Москві стає свідком імперіалістичних поглядів росії. Президент США Клінтон хотів запропонувати Україні співпрацю з НАТО в обмін на зброю, проте у Кремлі категорично відреагували на цю пропозицію. Єльцин погрожував "притиснути Кучму до стіни" та забрати газ і нафту.

Тоді всі проігнорували тривожні дзвіночки. Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомий як Будапештський меморандум, підписали у 1994. Наслідки цього рішення Україна відчуває і нині.

Як Україну змусили відмовитись від ядерного арсеналу – Уроки історії: дивіться у "Сніданку з 1+1", що виходить з 6:30 до 9:30 у будні дні на телеканалі “1+1 Україна” та YouTube:

"Сніданок з 1+1" в соцмережах:

Instagram
Facebook

Новости по теме