Творці «Україна. Повернення своєї історії» разом з провідними істориками готуються розвінчувати нові міфи

Україна. Повернення своєї історії
Українські історики відкрили маловідомі факти минулого для документальних фільмів «1+1»
1plus1.ua

У рамках зустрічі авторитетних українських істориків обговорили теми, які потребують сучасного підходу до висвітлення у документальних фільмах.

Поделиться:

Вчора, 8 листопада, у Будинку Митрополита у Софії Київській відбувся круглий стіл за участі провідних українських істориків, науковців та журналістів, у рамках якого були визначені найбільш нагальні теми, які потребують переосмислення та сучасного підходу до висвітлення у документальних фільмах.

Телеканал «1+1» ініціював відкрите обговорення історичних тем, адже документальний фільм «Україна.Повернення своєї історії», презентований у серпні, викликав надзвичайно широкий резонанс як у наукових колах, так і серед глядачів, які подивились фільм.

«За кількістю відгуків, яку ми отримали після презентації «Україна.Повернення своєї історії», стало зрозуміло, що такий формат відкритої дискусії є актуальним зараз. Наша історія потребує очищення від міфів, переосмислення та зрозумілої подачі широкому колу глядачів. У суспільстві дійсно є запит на ті факти із нашої історії, які раніше були відомі тільки вузькому експертному колу. Ми хочемо закликати до обговорення та співпраці наукове товариство. Адже, починаючи роботу над продовженням лінійки документальних фільмів, для нас дуже важлива думка фахівців», – каже автор фільму «Україна.Повернення своєї історії» Акім Галімов.

Місце проведення круглого столу було обрано не випадково, адже у стінах Софійського собору було знято значну частину матеріалу для фільму «Україна.Повернення своєї історії». Зображення дружини Ярослава Мудрого Інгігерди, зовнішність якої вперше було відновлено у фільмі, тепер знаходиться біля саркофагу у Соборі, де вона похована.

«Наша загальна місія – показати українцям правдиву історію, яка зараз, на жаль, не є загальнодоступною. Необхідно розкрити ті сторінки історії, які будуть сприйняті нашим суспільством абсолютно по-новому. Період Київської Русі та могутність династій київських князів – це той пласт історії нашої держави, який обов’язково треба піднімати та висвітлювати для широкої аудиторії», – вважає генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.

Всі історики були єдині у бажанні підтримати журналістів у прагненні створювати якісно новий український документальний продукт:

«Важливо поєднувати наукове середовище та журналістів, шукати новий формат співпраці у створенні документального продукту», - відзначив Олексій Сокирко, доцент кафедри давньої та нової історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У ході дискусії українські науковці запропонували висвітлити у наступних документальних фільмах тему литовського періоду в Україні, історії Галича та галицької землі, християнських реліквій, що були вивезені з України, українського магдебурзького права, пантеону видатних українських діячів, історичного значення українського жіноцтва, роду Острозьких, постаті князя Свидригайла, значення «Хроніки з літописців стародавніх» Теодосія Софоновича, у якому Гетьманщина – спадкоємиця Русі, козацькі літописи Григорія Грабянки та Самійла Величка.

«Важливою темою, яка має відображення у нашому сьогоденні, є залюднення південної і східної України, виникнення міст Дніпро, Запоріжжя, Миколаїв, Донецьк, Херсон. Адже існує міф, що ці землі були пусткою до кінця XVIII століття, і тільки після інтеграції під владу Петербургу, почався їх розвиток», - розповідає Віктор Брехуненко, доктор історичних наук, завідувач відділу теорії і історії археографії та споріднених джерелознавчих наук Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського.

«Цікаво також, що після ліквідації Гетьманщини перше постання проти Росії за збереження українських традицій підняв саме донецький блок – це важливий сюжет з огляду на сучасні події у Донецькій області, - продовжує Дмитро Гордієнко, провідний археограф Інституту української археографії та джерелознавства імені Грушевського НАН України. - Мало хто знає, як саме Грушевський обґрунтував рішення взяти тризуб символом УНР. Він писав, що тризуб – це герб Володимира, хрестителя Русі. Тому коли зараз у сучасній Росії археографи знаходять тризуби, ми розуміємо, що ці землі – частина нашої історії, а не навпаки».

Всі учасники круглого столу зійшлися на думці, що відкриті дискусії між науковцями та журналістами є надзвичайно важливими та своєчасними. Слід зазначити, що телеканал «1+1» буде продовжувати лінійку документальних фільмів, відкриваючи українцям факти, відомі експертному колу науковців, але нові для широкої аудиторії.

Нагадаємо, документальний фільм «Україна.Повернення своєї історії» виробництва «1+1 Продакшн», який поєднав елементи розслідування та повноцінні наукові дослідження, був презентований до 25-річниці Незалежності України та став подією в українській документалістиці.

Фільм став найбільш рейтинговим продуктом дня, 25 серпня, на українському ТБ за аудиторією 18-54: рейтинг по всій Україні склав 3.3%, а в містах 50К + – 3.9%; частка - 10.6% і 12.7%, відповідно. За київською аудиторією 18-54 «Україна. Повернення своєї історії» став найбільш рейтинговим документальним фільмом на українському ТБ з початку року.

Новости по теме