Хибні спогади, які здаються реальними: що таке ефект Мандели та як наша пам'ять може нас обманювати
Ефект Мандели — це дуже цікаве явище, яке показує на прикладах, як колективна пам'ять може вводити нас в оману.
Ефект Мандели виникає, коли велика кількість людей вірить у хибну версію подій або фактів, навіть якщо вони не зовсім відповідають дійсності. Детальніше про цей феномен розповіли в Сніданку з 1+1.
Назва цього явища походить від імені Нельсона Мандели. Багато людей у певний час вважали, що він помер у в'язниці ще в 1980-х роках, хоча насправді він вийшов на свободу і став президентом Південної Африки у 1994 році.
Ефект Мандели можна спостерігати в різних аспектах повсякденного життя та масової культури. Один з найвідоміших прикладів — чоловічок з настільної гри Монополія.
Багато людей пам'ятають його з моноклем, хоча насправді цей персонаж ніколи його не носив. Тоді чому ж ми так впевнені у його вигляді? Експерти відповідають, що це може бути пов'язано зі стереотипами, які сформувалися в нашій свідомості. Адже образ ділового магната часто асоціюється з капелюхом, фраком і моноклем, що автоматично переноситься на образ чоловічка з відомої всім гри — Монополії.
Інші приклади ефекту Мандели
Інший яскравий приклад ефекту Мандели — знамените висловлювання з фільму «Зоряні війни»: «Люк, я твій батько». Багато людей вважають, що саме так Дарт Вейдер звертається до Люка Скайвокера. Однак у фільмі він говорить: «Ні, я твій батько». Цей приклад, знову ж таки, виник через численні пародії та цитати в масовій культурі, які лише зміцнили неправдиву версію.
Ефект Мандели також можна помітити у випадках, коли мова йде про сюжетні деталі популярних книг або фільмів. Наприклад, багато шанувальників «Гаррі Поттера» переконані, що грифон завжди мав золоту прикрасу на хвості. Проте в оригінальних текстах і фільмах ця деталь не згадується і це лише чергова вигадка пам'яті.
Феномен ефекту Мандели зараз набирає обертів у суспільстві та нагадує нам про те, що ми не завжди можемо покладатися на нашу пам'ять або спогади, адже колективні уявлення можуть створювати альтернативну реальність.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як компенсувати недосип: корисні продукти, які варто включити в раціон, щоб не дати організму «розсипатися» через постійний стрес