Розповість світу про українських військовополонених: стало відомо ім'я переможця проєкту Смак Свободи
У Сніданку з 1+1 оголосили переможця проєкту Смак Свободи, який має на меті розповісти світу про українських військовополонених.
Ветерани, які стали учасниками адвокаційного проєкту Смак Свободи представляють різні куточки України — від Херсонської та Миколаївської областей до Донецької, Тернопільської та Київської. Вони воювали на різних напрямках, багато хто брав участь в обороні Маріуполя.
За словами організаторів, серед поданих робіт переважають солодкі десерти, які є невід’ємною частиною повсякденного життя українців: бісквіти, вергуни, маковики, еклери, оладки, шоколадні кекси.
Проте рецепти, які вийшли у фінал — це не просто страви, а справжні символи боротьби надії та зв'язку з рідним домом і є автентичними зразками української кухні, що зберігають багатовікову спадщину.
Переможця проєкту обирало спеціальне журі — гастродослідниця Олена Брайченко, шеф-кухар Євген Клопотенко та телеведуча каналу 1+1 Україна Валентина Хамайко.
Євген Клопотенко зазначив, що обирав страву за критерієм конкурентоспроможності — наскільки великий попит та інтерес вона матиме серед майбутніх покупців у пекарні Dog Tag. Натомість Валентина Хамайко виділяла саме історію страви та її походження.
Олена Брайченко захопилася мотивацією учасників та поділилася тим, що її дуже вразило:
«Мене дуже вразило те, що ці учасники, які подавали свої анкети, готували, пропонували рецепти — це про велику життєстійкість і про великий запас енергії та бажання брати участі у подібних проєктах. Попри всі випробування тривоги й певні емоційні стани, ти все одно подаєшся на проєкт, розповідаєш свою історію, надихаєш себе й інших — у цьому є дуже велика життєва енергія».
Згідно з рішенням суддів, переможцем проєкту Смак Свободи став морський піхотинець Олександр Дідур, який 15 місяців провів у полоні. На проєкт він презентував козацький медовик за родинним рецептом. Як зізнався Олександр, готувати його вчили бабуся і мама, а також він має освіту кулінара.
«Цей рецепт передається у нашій родині з покоління в покоління, і для мене він завжди був символом єдності, сили та традицій. Сьогодні я готую цей медовик, щоб нагадати світу про наших героїв. Цей медовик — не просто десерт. Це частина нашої історії, нашої боротьби й нашої віри в перемогу», — зазначив Олександр.
За правилами проєкту, Олександр Дідур поїде у Вашингтон та представить там свій козацький медовик, який буде продаватися у пекарні Dog Tag та нагадуватиме усьому світові про українських полонених, яких необхідно визволити.
Фіналісти проєкту Смак Свободи
Віталій Шепель
Віталій Шепель запропонував рецепт сублімованого батончика з фруктів і ягід. Історія цього смаколика розпочалася у 2023 році, коли Віталій звільнився зі Збройних Сил через станм здоров'я. Він виграв грант і почав готувати сушені овочі та фрукти, які передавали на фронт. Проте він мріяв створити не напівфабрикат, а саме готовий продукт.
За його словами, сублімовані батончики можуть вживати люди всіх вікових категорій — як маленькі діти, так і люди похилого віку, тому що вони не містять консервантів та не мають у складі цукру.
Євген Хазан
Євген Хазан служив у Національній гвардії. Проте з початком повномасштабного вторгнення став на оборону Маріуполя, де отримав осколкове поранення. Зараз він звільнений зі служби.
Свою страву Євген назвав «Солодка незламність». Смаколики з маком, на його думку, символізують єдність, надію та віру в повернення наших українських героїв додому. Мак обраний невипадково, адже це квітка пам’яті, сили та стійкості.
Володимир Майструк
Володимир Майструк служив у війську з 2018 року. Повномасштабне вторгнення він зустрів на Східному напрямку. У 2024 році звільнився з військової служби через те, що його батько ще у 2023 році зник безвісти в Бахмуті. За словами Володимира, нещодавно з'явилася інформація, що його батько перебуває в полоні.
Ветеран вірить, що боротьба за повернення полонених українців додому пришвидшить і його зустріч із батьком. Володимир презентував рецепт печива з волоськими горіхами, тому що, які він вважає, цей продукт асоціюється з нашими військовими, які мають міцний дух, перебуваючи в полоні.
Проте за рішенням суддів, усі фіналісти отримають певні бонуси. Зокрема, змогу представити свої страви на кулінарних майданчиках шеф-кухаря Євгена Клопотенка: в його онлайн-магазині та у закладі ресторатора. А також про один з рецептів розповість детальніше у своїх майстеркласах гастродослідниця Олена Брайченко.
Нагадаємо, проєкт Ріната Ахметова Серце Азовсталі спільно з 1+1 media, каналом 1+1 Україна, ранковим проєктом Сніданок з 1+1 та американською ветеранською організацією Dog Tag оголосили адвокаційний проєкт Смак Свободи, який покликаний підвищити обізнаність про проблему звільнення українських військовополонених за кордоном.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Щоб розповісти світу про українських військовополонених: як стати учасником проєкту Смак Свободи та що для цього потрібно