У школу без телефонів: в Україні школярам можуть заборонити користуватися смартфонами в навчальних закладах — що відомо
Практика заборони смартфонів у школах вже поширена в багатьох європейських країнах і через останні дискусії може бути запроваджена й в Україні.
Ще у 2023 році ЮНЕСКО виступило із закликом заборони смартфонів в школах, щоб підвищити рівень концентрації учнів і покращити якість навчального процесу. Два роки потому організація опублікувала статистику, що кожна четверта країна вже частково або повністю заборонила використання телефонів у навчальних закладах. Серед таких держав – Франція, Іспанія, Нідерланди та Китай.
Дискусії щодо схожих обмежень не вщухають і в Україні, проте не все так однозначно. Детальніше в цьому питанні розібралися у Сніданку з 1+1.
Різні країни мають власний підхід до цього нововведення. В одних школах смартфони повинні бути вимкнені та зберігатися у рюкзаку або шафці, в інших – існують спеціальні зони, де учні можуть користуватися гаджетами.
Наприклад, у Франції дітям до 11 років взагалі заборонено користуватися телефонами у школі, якщо дитина приносить гаджет, то її батьків відразу викликають на серйозну розмову. У середніх та старших класах учням видають планшети з обмеженим доступом до соціальних мереж, які використовуються виключно для навчальних цілей.
В Іспанії підхід ще більш суровий: смартфони конфіскують у всіх учнів – як молодших, так і старших класів, якщо їх помітять під час навчального процесу.
Чи варто українським школярам забороняти телефони
Думки щодо доцільності такої заборони в Україні розділилися. Директорка однієї з київських шкіл і вчителька математики Оксана Проскура поділилася своїми думками зі Сніданком з 1+1. Виступає проти обмеження смартфонів у школах, вважаючи, що в умовах війни це передусім питання безпеки.
«Сьогодні, коли ми живемо в період війни в Україні — це в першу чергу зв'язок з батьками. Будь-яка заборона відразу викликає негатив і не дуже хороші наслідки», – пояснює директорка.
За її словами, у школі, якою вона керує, кожен вчитель самостійно визначає правила використання телефонів на своїх уроках. Вона також наголошує, що цікаві уроки допоможуть утримати увагу дітей і знизити їхнє бажання відволікатися на гаджети.
Натомість психологиня Тетяна Подоряко переконана, що використання смартфонів у школах слід обмежити, оскільки вони негативно впливають на процес навчання та соціалізацію учнів.
«Вони зазвичай грають в ігри або дивляться короткі відео в TikTok та Instagram. Це зменшує ту концентрацію уваги, яка треба при
навчанні й потім складно в реальному житті налагоджувати якісні стосунки одне між одним, де є щира підтримка, взаємоповага, дружба», – вважає Подоряко.
Однак вона додає, що повна заборона – не найкраще рішення. Гаджети вже стали частиною нашого життя, тому варто шукати баланс між їхнім корисним і шкідливим впливом.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нові умови виїзду чоловіків за кордон та перевірка медичних декларацій: яких змін варто чекати українцям у березні