МОЗ попередило про небезпеку ботулізму внаслідок підриву Каховської ГЕС: як уберегтися

ТСН
19:30
Щодня на YouTube
Масовий мор риби після підриву Каховської ГЕС: МОЗ попереджає про небезпеку її вживання – 1+1
freepik.com

У МОЗ розповіли, які ризики несе підтоплення.

Поділитися:

Масовий мор риби почався на Дніпровщині внаслідок терористичного знищення росіянами Каховської ГЕС. Десятки тисяч риб залишилися на обмілілих водоймах. Така ж ситуація найближчими днями може розвинутися в інших постраждалих регіонах країни. Про це попереджає МОЗ України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС: оголошено евакуацію (що робити і як діяти, якщо ви опинилися у зоні лиха)

Нагадуємо: мертву рибу або ту, що вмирає, не можна збирати для подальшого зберігання, готувати чи споживати. Жоден спосіб приготування не зробить її безпечною для вас: таку рибу не можна вживати, у т.ч. сушити, в’ялити, смажити чи варити. Ця риба може містити збудники інфекційних хвороб, паразитів чи небезпечні хімічні речовини!

Уникайте купівлі риби в місцях стихійної торгівлі

Одну з найбільших загроз може становити ботулізм – гостре інфекційне захворювання. Воно виникає в результаті вживання продуктів, отруєних токсинами, що виробляються бактеріями-збудниками хвороби. Цей токсин є одним із найсильніших від усіх відомих біологічних отрут.

Збудник ботулізму стійкий до впливу зовнішніх факторів. Ігнорування хвороби або неправильне та несвоєчасне лікування може призвести до паралічу і навіть смерті.

Будьте дуже пильними. Якщо ви помітили перші ознаки харчового отруєння, не займайтеся самолікуванням, а терміново зверніться по медичну допомогу до лікарів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ботулізм: основні причини та як уникнути захворювання під час війни

Симптоми ботулізму

►виражена втома, слабкість, запаморочення, нудота, головний біль

► зниження чіткості зору (неможливо читати дрібний текст), «пеленою» перед очима, сухістю у роті та горлі, а також утрудненням під час ковтання та мовлення

► блювання, запор і здуття живота

► параліч дихальних м’язів

► Підвищення температури (гарячка) і втрата свідомості не характерні для ботулізму. Негайно зверніться по медичну допомогу, якщо у вас є будь-який із симптомів.

У МОЗ наголошують, що медична система України готова до можливих випадків ботулізму. Протиботулінічна сироватка є у достатній кількості.

Про ризики ботулізму на підтоплених територіях в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" розповів заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар – Ігор Кузін:

Підтоплення є суттєвим фактором ризику розвитку спалахів інфекцій, які пов'язані з питною водою. Насамперед це таке захворювання, як вірусний гепатит, і, на жаль, воно з'являється найперше під час таких випадків.

Друге, це поширення гострих кишкових інфекцій, які пов'язані з тим, яким чином застосовуються чи використовуються продукти харчування, чи є можливість ці продукти вимити або адекватно їх приготувати. І гострі кишкові інфекції також пов'язані з можливістю доступу до безпечної та якісної питної води. Тому ми не виключаємо, що ситуація по гострих кишкових інфекціях також може бути погіршена.

Ми бачимо внаслідок підтоплення також масовий мор риби, тому для нас це певна критична ситуація, через те, що таку рибу може збирати населення і використовувати для приготування, консервування, сушіння. І з боку МОЗ ми хотіли б окремо наголосити на тому, що такі дії можуть бути небезпечні, оскільки можуть бути пов’язані з поширенням такого інфекційного захворювання як ботулізм.

Новини по темі