Без боргів та з гарантіями безпеки: яким може бути кінцевий варіант угоди про надра з США — що відомо

Угоду про надра між Україною і США можуть підписати 28-го лютого. З'явилися детальні подробиці про кінцевий варіант документа.
Низка західних видань раніше заявила, що найближчими днями Україна та США можуть підписати угоду про партнерство в сфері видобутку та використання корисних копалин. Нібито вже 28-го лютого відбудеться візит Зеленського до Сполучених Штатів, щоби цей договір підписати. Про зустріч для підписання напередодні повідомив і Дональд Трамп. Якою може бути ця угода, детально розповіли в ТСН.
Так, 26 лютого на пресбрифінгу Володимир Зеленський заявив, що українські чиновники вже непогано оцінюють кінцевий варіант майбутньої угоди.
«Головне для мене було, що ми не є боржниками, незважаючи на те, що і де звучить у медіа. В угоді немає ні 500 млрд боргу, ні 350, ні 100 млрд», — пояснив президент.
Він зауважив, що наразі йде мова про рамкову угоду. Щодо створення спеціального фонду, він буде партнерським.
«Важливо, що ми там партнери. І фонд цей україно-американський, а не американський».
А от мова про заробіток коштів буде вже йти після наступних договорів. Зокрема в таких угодах будуть встановлені формати, в яких відбуватиметься двостороннє партнерство і як воно працюватиме.
«Я дуже просив, щоб з’явилося хоча б розуміння, що ми однаково бачимо: усе це є частиною майбутніх гарантій безпеки. І тому навіть у рамковій угоді я хотів, щоб з’явилося хоча б речення про гарантії безпеки України. І те, що мені повідомили урядовці, — це з’явилося».
Зеленський додав, що ще детально ознайомиться з угодою. Підписання пропонує здійснити міністрам обох країн, а його формат планують обговорити з партнерами.
Як розповіли раніше в ТСН, угода про корисні копалини викликала чимало обговорень в ЗМІ. США намагалися протиснути свій варіант, доволі невигідний для держави. Так, вони пропонували ділити існуючі доходи від видобутку українських корисних копалин у співвідношенні 50 на 50. Попри публічний тиск адміністрації Трампа, угоду направили на доопрацювання. У другому проєкті, який показали Україні у Мюнхені, йшлося лише про можливий захист тих ресурсів, які розроблятимуть США. Тож і цю редакцію Україна відкинула.
Згодом з’явилася ще одна версія, де Україні пропонували визнати борг у розмірі 500 млрд доларів. Далі мав бути створений фонд, підконтрольний Вашингтону, який наповнювався б грошима від видобутку корисних копалин. У документі не було жодних гарантій безпеки з боку США. Ними, за версією адміністрації Трампа, мала стати присутність американських компаній в Україні. Тож і ця версія не влаштувала нашу державу, після чого тиск США зріс ще більше. Україні прямо виставили ультиматум, аби вона підписала цей документ. Під час пресконференції 23 лютого Володимир заявив, що не визнаватиме жодного боргу перед США, адже підтримку Україні надавали як грант. Зрештою сторони просунулися в перемовинах.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дональд Трамп звинуватив українців у трьох роках війни та виступив із заявами, схожими на тези російської пропаганди – що відомо