Православна церква 17 грудня вшановує пам’ять християнської великомучениці Варвари. Свята вважається захисницею від насильницької та раптової смерті. Що не можна робити у день Варвари?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковний календар на грудень 2022: найважливіші свята та дати
Свята Варвара народилася в язичницькій родині. Щоб приховати красу дівчини від сторонніх очей, батько тримав дочку в вежі. Згодом Варвара таємно прийняла християнство. Коли батько дізнався про це, він віддав доньку на поталу владі. Дівчину катували, але вона все одно не зреклася віри. Тоді її вирішили стратити. Батько Варвари відтяв їй голову, за що згодом поплатився, як і інші кати — всі вони були спалені блискавкою.
Традиційно 17 грудня вітають володарок імени Варвара з днем ангела. Також цей день вважається жіночим святом. Дівчата влаштовували ворожіння на долю: вони йшли в сад, ламали гілку вишні та ставили її у воду. Якщо на Різдво гілочки зацвітали, то цього року очікується шлюб. Якщо ж ні — доведеться сидіти в дівках.
На це свято жінки готували вареники з маком чи сиром. З-поміж них обов'язково мали бути «пірхуни» — вареники, начинені борошном. Звареними варениками пригощали хлопців, уважно стежачи, кому саме попаде «пірхун». Того хлопця, який витяг такого вареника, довгий час дражнили словом «пірхун».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вихідні у грудні 2022 в Україні: неробочі та скорочені дні під час воєнного стану, церковні свята