Перший Спас або Маковія у 2022 році святкується 14 серпня. Не дивно, що дата Спаса припадає саме на останній літній місяць — серпень, бо це місяць нового врожаю та збір щедростей природи. Саме до першого Спасу збирають свіжий мед, новий урожай фруктів, овочів, горіхів та маку. Звідси й пішла назва Маковія. Свято першого Спасу дає початок Успенському посту, що триває з 14 серпня до 28 серпня.
Перший день Успенського посту знаменує винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці. За легендою, мешканців Константинополя, що вимирали від епідемії, врятувала частка дерев’яного хреста, яку винесли з храму Святої Софії. Шматочком хреста, на якому розіп’яли Ісуса Христа, також освятили всі водойми у Константинополі. Після цього епідемія пішла з міста. Саме тому й виникла традиція святити воду на свято Спаса.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як відрізнити натуральний мед від підробки та чи можна додавати його в гарячий чай? (розповів хімік)
На перший Спас святять воду, мед нового врожаю та мак. Віряни роблять букетики «маковійчики» та несуть їх до церкви. Пучечки маку, прикрашені квітами, після освячення слугують оберегом дому. Їх кладуть біля іконок та зберігають до наступного року. Раніше кожна квітка оберега мала своє призначення, наприклад:
Здавна мак у вірян мав великий сакральний смисл. Раніше, ним обсипали будинок для того, щоб відвести від дома усе лихе.
У дні коли, святкується перший Спас збирається й новий урожай меду. Окрім води та маку віряни освячують мед. Освяченим медом пригощають друзів, гостей, готують різноманітні страви (вареники, оладки, пиріжки та іншу випічку).
В народі на Маковія, ще з давніх-давен, існує багато прикмет. Деякі з них збереглися і нині:
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Місячний календар стрижок на серпень 2021: сприятливі та несприятливі дні для наведення краси
На Маковія не можна займатися хатніми справами (шити, прибирати, прати), не можна сваритися та бажати іншим зла.