У християнстві існують одноденні та багатоденні пости. Багатоденних (тривалих та найбільш значущих) постів у році всього чотири. Які ж баггатоденні пості існують в Україні та коли вони будуть у 2023 році?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли Великдень 2023: дата, традиції і прикмети
Впродовж року існує є 4 основні, тривалі пости:
►Великий піст 2023. Він вважається найважливішим постом у році і передує Великодню. Вважається, що він був встановлений церквою як пам'ять про піст Ісуса Христа в пустелі. Саме він допомагає стати ближчим до Сина Божого, який протягом 40 днів нічого не їв, попри численні спокуси. Крім того, під час дотримання Великого посту варто згадувати те, як Ісуса Христа розіп'яли на хресті й, після оплакування Богородицею Дівою, поклали в труну, проте на третій день він воскрес із мертвих.
►Петрів піст. Це перший багатоденний піст літа, який ще називається Петрівським або Апостольським (у народі ще є назва Петрівка).
Щороку тривалість Петрівського посту різна і залежить від того, коли в цьому році був Великдень. Якщо Великдень був раніше, Петрівка буде довшою, якщо пізніше – коротшою. Загалом тривалість Петрового посту може коливатися від 8 до 42 днів. Петрів піст розпочинається в понеділок через тиждень після Трійці. Закінчується Петрів піст завжди в одну дату – напередодні 12 липня, на день апостолів Петра і Павла (тому цей піст ще називається Апостольським). Це не дуже суворий піст, в багато днів Петрового посту дозволено вживати рибу.
►Успенський піст. Успенський піст присвячений Дню пам'яті Божої Матері й існує для того, щоб закликати вірян наслідувати її прикладу благочестивості.
►Різдвяний піст. Другий за вагомістю і тривалістю у році піст, після Великого посту.
Різдвяний піст ще називають Пилипів піст, оскільки він починається на наступний день після дня пам'яті апостола Пилипа (27 листопада). Закінчується цей піст напередодні Різдва, яке православні християни відзначають 7 січня.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Церковний календар на лютий 2023: найважливіші свята та дати
2023 року одноденні пости будуть тримати у такі дні:
►Водохреща: 18 січня;
►Усікновення глави Іоанна Предтечі: 11 вересня;
►Воздвиження Хреста Господнього: 27 вересня;
►Стрітення Господнього: 15 лютого;
►Благовіщення Пресвятої Богородиці: 7 квітня;
►Апостола Іоанна Богослова: 21 травня та 9 жовтня;
►Різдва Іоанна Предтечі: 7 липня;
►Апостолів Петра та Павла: 12 липня;
►Преображення Господнього: 19 серпня;
►Успіння Пресвятої Богородиці: 28 серпня;
►Різдва Богородиці: 21 вересня;
►Покров Пресвятої Богородиці: 14 жовтня;
►Введення Богородиці до храму: 4 грудня;
►Святителя Миколая: 19 грудня.
Всього протягом року є чотири м'ясоїди. Це періоди, коли дозволяють вживати м'ясні страви. Зазвичай ці дні слідують після багатоденних постів:
Суцільними тижнями називають ті тижні, коли у середу та п'ятницю можна не поститися: