Історичний детектив «Таємничі манускрипти» розкриває багато маловідомих досі сторінок української історії. Наприклад, те, чому у старовинних церковних літописах намагалися стерти будь-які згадки про правління литовських князів на наших землях у XIV-XVстоліттях.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Темні віки» української історії: інтерв’ю з продюсером фільму “Таємничі манускрипти” Акімом Галімовим про Церкву та Державність
Кандидат історичних наук Оксана Прокоп’юк у «Таємничих манускриптах» показала унікальну пам’ятку, найдавнішу книгу книгосховища Національної історичної бібліотеки України. Це поменник Успенського собору Києво-Печерської Лаври, який почали вести у XV столітті. В цю книгу записували імена віруючих для їхнього поминання в церкві. Про неї Оксана Прокоп’юк розповідає:
«Ця книга пережила дуже багато історичних подій, зокрема Велику лаврську пожежу 1718 року. Імена до неї вносилися за соціально-ієрархічним принципом: князівські роди, світські правителі».
Той факт, що сюди вносили імена володарів та князів минулого, перетворює цю книгу на справжню енциклопедію, за якою можна вивчати нашу історію. В цей поменник вносилися імена людей, які мали значний вплив на розвиток наших земель. Тому показовим є факт, що ім’я одного з них, великого князя литовського Вітовта, було стерто зі сторінок даного рукопису. В ті часи історія писалася церквою, і якщо ім’я правителя стиралося чи його не згадували під час богослужінь, з часом люди його забували.
У фільмі «Таємничі манускрипти» вчені розшифрували стертий фрагмент і побачили, що саме ім’я Вітовта було стерте. Причина цього може критися в тому, що довгий час нам намагалися довести: після Київської Русі і монголо-татарської навали і аж до появи козацтва на наших землях були так звані «темні віки», фактична пустка. Насправді ж історичні джерела показують, що це зовсім не так: на території сучасної України було безліч приватних замків, а навколо них вирувало життя. Згодом українські землі приєднали до Великого князівства Литовського, найбільшої держави у Європі у XIV-XVстоліттях. Історик Еймантас Гудас розповідає:
«Найбільше приватних замків було на Волині, це була найрозвиненіша земля. А з 10-ти найбагатших родин Великого князівства Литовського одна була литовського походження, одна польського, а 8 – руського, тобто з Русі, переважно з українських земель».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Таємничі манускрипти»: які історичні міфи про Україну спростовує фільм
Ще один історик, доктор історичних наук Борис Черкас згадує про те, що на території Успенського собору Києво-Печерської Лаври з’явилися усипальниці великих литовських князів, що свідчить про дуже значну роль українських земель для Великого князівства Литовського. Історик наголошує:
«В період Великого князівства Литовського навколо Успенського собору з’являють добудови, усипальниці. У 1941 році собор було підірвано. Я думаю, що це частина одного процесу, метою якого було знищити пам'ять українців про цю добу».
Хто ж саме підірвав Успенський собор і навіщо? Про це можна дізнатися, переглянувши фільм «Таємничі манускрипти». У фільмі показані пронумеровані світлини, які посекундно відтворюють момент вибуху собору у 1941 році. Це фотографії з сімейного архіву німецького офіцера, які було знайдено у 1995 році. «Таємничі манускрипти» ставить під питання версію підриву Успенського собору фашистами.
Чому ж князя Вітовта намагалися стерти з нашої історії та хто і чому підірвав головний собор Києво-Печерської Лаври під час німецької окупації? На ці і багато інших цікавих питань можна отримати відповідь у четвертому фільмі з циклу «Україна. Повернення своєї історії» «Таємничі манускрипти».
\
Loading...