Туга за домом: що робити у такій ситуації (корисні дієві рекомендації)

Як впоратися з тугою за домом під час вимушеного переселення через війну?

Як побороти тугу та смуток, коли вимушено ми маємо жити не у своєму домі? Спільнота українських лікарів блогерів опублікували на своїй сторінці в соціальній мережі Instagram поради психологині із дієвими рекомендаціями, як впоратись із тугою за домом:

Під час проживання на новому місці ми проходимо через безліч фаз емоційних станів. Спочатку нам здається, що це сон і через декілька днів це закінчиться. Після ми розуміємо, що тут і зараз опинились в новому середовищі та поки що цього не змінити. Далі ми намагаємось звикнути, але думки про нестерпну тугу за домом з'їдають зсередини і здається, що з таким станом впоратись неможливо. Для кожного з нас це сильний стрес, і якщо хтось здатен адаптуватися за тиждень, то декому чим далі, тим важче змиритись з такими шоковими змінами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Психологічна допомога: які етапи стресу ми проходимо зараз і як з цим впоратися

Як побороти тугу за домом та допомогти собі

1. Важливо проговорити собі, що ви рятували себе та свою сім'ю, тому в той момент для вас переїзд був найкращим вибором. Саме цим непростим рішенням, ви допомогли собі й забезпечили безпеку для себе та рідних. Тож, найголовніше завдання перед собою (турбота та захист) ви виконали.

2. Дослідіть своє тимчасове місце проживання. Визначте для себе нові околиці, магазини, торгові центри, парки тощо. Багато гуляйте по одних і тих же територіях. Так ваша пам'ять скоріше адаптується під нові умови і вам буде легше звикнути. Наприклад, зробіть собі традицію кожного вечора гуляти в місцевому парку.

3. Намагайтесь займатись тими рутинними речами, які ви кожного дня робили вдома. Наприклад, читання перед сном, кава з молоком, поливання квітів, пробіжка, смс близькій людині з побажанням хорошого дня, виписування своїх емоцій в додаток, доглядові процедури. Це допоможе зрозуміти : не зважаючи на те, що я покинув свій дім, я залишаюся тією ж людиною, яка може займатись своїми рутинними справами.

4. Заведіть знайомства з українцями, які проживають з вами в одному місті. Підтримуйте з ними зв'язок. Домовляйтесь про спільні зустрічі, організуйте вечір на якому ви зможете обговорити нашу майбутню перемогу, заспівайте разом українські пісні та поділіться речами, які ви зробите коли повернетесь у свої домівки. По можливості, спільно допомагайте тим, хто залишився. Це об'єднує і ми відчуваємо, що не самотні. Усі ми перебуваємо в боротьбі за одні і ті самі цінності.

5. Облаштуйте нове середовище речами, які нагадуватимуть вам про доамшній затишок. Наприклад, вдома у вас є улюблена рослина, яка знаходиться на столику. Знайдіть собі схожу рослину, придбайте її й поставте на сстолик. Або, вдома біля вашого ліжка є дорога вам фотографія в рамці. Надрукуйте фото з телефону, купіть рамку, поставте її біля ліжка. Такий підхід дозволить відчувати себе більш звично.

6. "Люди там страждають, а я в безпечному місці і нию..." Будь-які емоції зараз є абсолютно нормальними. Ви маєте право сумувати за домом, жалітись, плакати, злитись і бути незадоволеними. Однак це не означає бути невдячними тим, хто нас прихистив. Ми всі переживаємо важкі стани, тому не звинуваччуйте себе. Зараз це цілком природньо і справедливо.

Як відновлювати стабільність під час війни, дивіться поради психолога Анна Кушнерук:

Loading...

Більше новин