Головна різдвяна страва: маловідомі факти про кутю, як її правильно готувати та що з нею категорично не можна робити

Напередодні святкування Різдва розповідаємо про головну страву на різдвяному столі - кутю.

24 грудня о 9:30 на телеканалі 1+1 Україна глядачі побачать спецвипуск проєкту Реальна історія. У ньому Акім Галімов та Євген Колопотенко розкриють рецепти стародавніх українських страв і маловідомі факти про різдвяні кулінарні традиції різних регіонів України.

У різдвяному спецвипуску проєкту Олена Брайченко, дослідниця гастрономічної культури України, поділилася маловідомими фактами про кутю.

«Фактично, це поминальна страва. Це та страва, яка об'єднує нас живих з усім нашим родом, який помер», - повідомила вона.

Історія куті в Україні

Саме слово «кутя», як вважають мовознавці, походить з грецької мови, і воно означає «зерно». Але як саме слово і страва з'явилися в Україні, невідомо. У давній Греції традиція священної каші існувала ще за часів легендарного мудреця Солона, а це 7-6 століття до нашої ери. Він писав, що таку кашу варили для Афіни та Аполлона.

Багато дослідників сходяться на думці, що, коли в Україну прийшло християнство, тут уже була традиція взимку в найкоротший день року готувати страву з зерна.

«Кутю робить кутею не факт її присутності на столі. А те, що відбувається навколо цієї страви. Якщо ми говоримо про традиції, то ми побачимо багатство культурних традицій, які можуть відрізнятися від регіону до регіону, але це певні дії навколо цієї страви. Наприклад, на Чернігівщині та Сумщині кутю ставлять у плетене гніздечко із сіна, а під нього підкладали монетки», - каже Брайченко.

Що не можна робити з кутею та інші народні прикмети навколо цієї страви

  • Ніколи не можна ставити кутю на порожній стіл – на ньому обов'язково повинно бути вистелене сіно, солома або красива скатертина.
  • Також вважалося, що миска з кутею має бути накрита хлібом - паляницею або різдвяним калачем.
  • Було заведено виходити з кутею на вулицю і пригощати худобу, яка жила в родині.
  • Окрема старовинна розвага, коли господар оселі за святковим столом брав ложку куті й підкидав до стелі. Якщо прилипне - рік буде добрий та урожайний, а якщо впаде на підлогу - поганий знак.

Кутя: три основні інгредієнти

Історики кажуть, що є кілька основних інгредієнтів, які роблять кутю кутею. Зокрема, в куті обов'язково мають бути пшениця, мед, та волоські горіхи.

«Усі історики та дослідники кажуть, що має бути пшениця, мед, і волоські горіхи. Це три основні інгредієнти, які згадуються скрізь. Далі ми додаємо родзинки, але це вже трансформація куті. Заливаємо це все узваром», - розповідає Євген Клопотенко.

У спецвипуску проєкту Реальна історія також поділилися рецептом куті з халвою. Читайте покроковий рецепт куті з халвою від Клопотенка на сайті 1plus1.

Не пропустіть різдвяний спецвипуск проєкту Реальна історія 24 грудня о 9:30 в ефірі телеканалу 1+1 Україна!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Ми маємо бути стійкішими»: Акім Галімов - про бурхливу реакцію на зйомки Реальної історії у Трапезній палаті Лаври, до чого тут Росія та що робити українцям, щоб протистояти ворогу

Більше новин