Прощена неділя 2022: дата та традиції останнього дня перед початком Великого Посту

Коли Прощена неділя 2022: традиції останнього дня перед початком Великого Посту

Як просити вибачення і молитися про відпущення гріхів у Прощену неділю? Традиції та обряди дня.

Поділитися:

Прощена неділя — останній день Масляної і остання неділя перед Великим постом. Четвертий і останній з чотирьох тижнів підготовки до Великого посту. Також відома під назвами Сиропусна неділя, Тиждень Адамова вигнання, Сиропуст, Прощений день. Останній день, коли дозволяється їсти скоромну їжу: яйця і молочні продукти. Назва слов'янським словом «Сиропусний» позначає «сир опускаю», тобто «сир залишаю».

Коли Прощена неділя 2022: дата

Прощена неділя не має точної дати, оскільки залежить від церковного календаря. Вона завжди припадає на останню неділю перед Великим постом, який триває до самого Великодня. Прощена неділя — це останній день Масляної, що завершує Масляний тиждень. Прощена неділя у 2022 році припадає на 6 березня. 

Прощена неділя: традиції та обряди

У неділю прощалися з зимою, проводжали Масляну і символічно спалювали її опудало, закликаючи весну. У цей день прийнято просити у знайомих і рідних прощення за образи, що накопичилися за рік.

У Прощену неділю потрібно відпустити всі образи, попросити вибачення у близьких, рідних, друзів, колег, сусідів, знайомих, спробуйте налагодити зіпсовані з будь-чиєї вини стосунки і залагодити конфлікти. Якщо є потреба, то в Прощену неділю можна висповідатися

Увечері влаштовували прощення між рідними: родичі збиралися і йшли в гості до найстаршого в родині. Там один одному кланялися, обнімалися і просили вибачення за всі гріхи. Вдома просили прощення одне в одного перед сном: спочатку один перед одним кланялися дорослі, потім у них просили прощення діти, а потім приходили слуги і працівники. Також існує звичай відвідувати могили померлих родичів, щоби і в них просити вибачення.

На прощену неділю прийнято їсти вареники. За народною приказкою, на прощену неділю «і бусурмени вареники їдять!». У Прощену неділю всю приготовану на свято їжу намагалися доїсти або роздати бідним. 

Якщо у вас попросили вибачення, скажіть у відповідь:

«Бог простить і я прощаю». 

Прощення здебільшого відбувалося у формі такого діалогу:

«    — Прости мені!
— Бог простить!
— І в другий раз прости!
— Бог простить!
— І в третій раз прости!
— Бог простить і я прощаю!

Як святкували Масляну наші предки, дивіться сюжет: 

Новини по темі