Що робити у разі радіаційної аварії: два можливі сценарії та алгоритм дій

Що робити у разі радіаційної аварії — 1+1
freepik.com

Як врятуватися у випадку аварії на АЕС? Загальні правила та алгоритм дій

Поділитися:

У МОЗ опублікували алгоритм дій на випадок радіаційної аварії, а Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки опублікував два можливі сценарії розвитку подій та перелік дій при радіаційній небезпеці. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики: чим небезпечний безконтрольний прийом калію йодиду

Що робити у разі радіаційної аварії

1. Перебувайте в укритті (приміщенні)

  • Тримайтесь подалі від стін та даху;
  • Залишайтесь в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей;
  • Зачиніть та ущільніть всі отвори (скотчем, змоченою тканиною);
  • Вимкніть системи вентиляцію (кондиціонери, обігрівачі);
  • Не виходьте з укриття, допоки не буде інших вказівок від органів влади.

2. Слідкуйте за офіційними джерелами інформації

  • Користуйтесь повідомленнями від ДСНС, поліції, місцевої влади;
  • Увімкніть телебачення, радіо.

3. Знезаразьте себе

  • Обережно зніміть верхній шар одягу;
  • Герметично запакуйте одяг, тримайте його далі від людей і домашніх тварин

4. Помийтесь, якщо є така можливість

Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем;
Не використовуйте кондиціонери для волосся, щоб не закріпити радіоактивний матеріал;
Не тріть і не дряпайте шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у рани.

Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті ділянки шкіри. Якщо немає доступу до води, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

5. Одягніть чистий одяг

Допоможіть вашим рідним і близьким виконати дії, перераховані вище. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що не можна робити у випадку радіаційної небезпеки: поради спеціалістів

що робити у разі радіаційної аварії 1+1

Основні правила поведінки на випадок радіаційної аварії

Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки розповідає, що усі можливі варіанти розвитку подій на ЗАЕС можуть відбуватися за двома сценаріями:

— аварія з цілою захисною гермооболонкою реактора (контайнментом);

— аварія з відкритим контайнментом (або у випадку його відмови/пошкодження).

1.  Сценарій 1 – аварія з цілою захисною гермооболонкою реактора (контайнменту)

Кожний реактор на ЗАЕС знаходиться всередині захисної оболонки – контайнменту. Ця захисна оболонка побудована із залізобетону (товщина стін близько 1 метра). Вона витримує тиск до 5 атмосфер (це тиск води на глибині 50 метрів) та температурну не менше 150°С. Основне призначення контайнменту – утримувати радіоактивні матеріали та продукти радіоактивного розпаду всередині та не давати їм виходити у навколишнє середовище.

ДНТЦ ЯРБ провів оцінку радіаційних наслідків аварії «Повне знеструмлення енергоблока» на майданчику ЗАЕС. Ця аварія є ідентичною до аварії, що пов’язана з втратою бризкальних басейнів (наприклад, внаслідок втрати ставка-охолоджувача). Він є найбільш несприятливим щодо розвитку аварії з втратою охолоджуючої води, що використовується для відведення тепла від ядерного палива в активній зоні реактора та в басейні витримки відпрацьованого ядерного палива.

Під час виконання аналізу враховувалось, що енергоблок знаходиться в стані зупину («гарячого зупину») 9 місяців (найменший час зупину для всіх енергоблоків ЗАЕС) для метеорологічних умов станом на 15:00 16 червня 2023 року.

Результати моделювання для гіпотетичної аварії з важким пошкодженням активної зони при повному знеструмленні одного енергоблока ЗАЕС (при цілому/щільному контайнменті) вказують, що радіаційні наслідки від аварії в основному будуть обмежуватись межами санітарно-захисної зони (2,5 км навколо ЗАЕС). А це стосуватиметься здебільшого тільки персоналу ЗАЕС.

У такому випадку необхідно обмежити перебування людей на відкритому повітрі у межах санітарно-захисної зони.

Йодна профілактика не потрібна.

2.  Сценарій 2 – аварія з відкритим контайнментом (або у випадку його відмови/пошкодження)

На сьогодні за умови настання сценарію аварії з відкритим контайнментом немає причин вживати таблетовані препарати йоду чи його розчини. Безпідставне вживання пігулок Калію Йодиду загрожує вашому здоров’ю. Проковтування настоянки йоду, Бетадину або розчину Люголя можуть викликати серйозні опіки слизової та отруєння.

У разі аварії з відкритим (або пошкодженим) контайнментом радіаційні наслідки аварії матимуть ширшу географію і гірші наслідки. Територія забруднення залежатиме від конкретного сценарію та метеорологічних умов. У разі такої аварії ми будемо інформувати вас щодо рівня викидів, розвитку ситуації на аварійному енергоблоці та прогнозованої зони забруднення додатково.

► У разі радіаційної аварії на АЕС надійде сповіщення про надзвичайну ситуацію. Почувши сигнал тривоги, необхідно негайно увімкнути радіо, телевізор або інтернет та прослухати це повідомлення. Довіряйте лише перевіреній інформації, яку повідомляють офіційні органи влади – ДСНС, Держатомрегулювання, ДНТЦ ЯРБ, Укргідрометцентр, місцеві органи управління, військові адміністрації, поліція.

► Найпершим кроком, який потрібно зробити, – одягнути респіратор або ватно-марлеву пов’язку. Якщо їх немає, прикрийте ніс і рот рушником, хусткою або шарфом.

► Необхідно залишатися у приміщенні або негайно знайти найближче укриття або підвал, якщо ви знаходитеся на вулиці. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівлі, тому треба триматися якнайдалі від стін і даху. Якщо ви прийшли з вулиці, зніміть верхній шар одягу та помістіть його у пластиковий пакет або герметичний контейнер. Це може усунути до 90% радіоактивного забруднення й зменшить час, протягом якого ви перебуваєте під впливом радіації.

► Закрийте та заблокуйте всі вікна, двері та вентиляційні отвори в приміщенні та не підходьте до них без нагальної потреби; вимкніть кондиціонер та обігрівачі.

► Безпечними до вживання є лише бутильована вода та їжа в герметичних контейнерах (банках, пляшках, коробках) або їжа, яка знаходилася в холодильнику або морозильній камері. Вживати їжу з саду, городу або ту, що перебувала на вулиці, та користуватися водопровідною водою можна лише після офіційного повідомлення, що це безпечно.

► Важливо дотримуватися правил особистої гігієни. Протирайте вологою ганчіркою або чистим рушником харчові контейнери, столи та посуд. Не забувайте і про своїх домашніх улюбленців, протріть миски й килимки. Використані ганчірки покладіть у пакет чи пластикову коробку, яка герметично закривається.

► І нарешті, стежте за подальшими повідомленнями від ДСНС, Держатомрегулювання, ДНТЦ ЯРБ, Укргідрометцентру, армії, поліції чи місцевих органів управління. Вони сповістять про подальші дії, потребу в евакуації та правила безпеки.

Як можна підготуватися до гіпотетичної радіаційної аварії

Насамперед заздалегідь подбати про наявність радіоприймача з живленням від батарейок. Це може бути єдиним засобом звʼязку в надзвичайній ситуації. Запастися бутильованою водою та зробити запас продуктів, щоб вистачило на кілька днів. Мати напоготові тривожну валізу. І звісно ж, зберігати спокій та не панікувати!

І пам’ятайте – наразі жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики!
Новини по темі