Куди зникли рештки Ярослава Мудрого з Софійського собору: "Реальна історія" з Акімом Галімовим

Реальна історія
23:20
Щонеділі
Де похований Богдан Хмельницький, Ярослав Мудрий та Петро Сагайдачний

Акім Галімов у "Реальній історії" пояснив, як росіяни полюють за могилами видатних українців.

Поділитися:

Викрадання українського — стандартна політика Кремля. Це особливо стосується питання решток видатних українських людей. Раніше у “Реальної історії”, що виходить кожної неділі о 23:20 на "1+1 Україна", Акім Галімов вже розповідав, якої долі зазнали мощі Івана Мазепи, Кирила Розумовського та князя Михайла. У новому випуску проєкту глядачі дізнаються про поховання Ярослава Мудрого, Петра Сагайдачного та Богдана Хмельницького.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як росіяни "визволяли братні народи" ще у 15 столітті: "Реальна історія" з Акімом Галімовим

Ярослав Мудрий

У 2017 американське видання опублікувало статтю про пошуки українцями мощей Ярослава Мудрого та про таємне розслідування цього питання зі сторони росіян. Але як мощі київського князя опинилися в США? 

У 1015 князь Ярослав вступив на престол. За час свого правління він досяг надзвичайних результатів та сприяв розквіту Київської Русі. Вів успішну внутрішню та зовнішню політику, написав перше законодавство, за що й почали називати “мудрим”. Після смерті князя у 1054 масивний саркофаг з його тілом поставили в Софійському соборі. У 2009 році задля проведення генетичного аналізу поховання відкрили, та результати приголомшили: у могилі Ярослава Мудрого лежать рештки жінки! Українські дослідники одразу ж почали розслідування цією ситуації. Як виявилося, за часів СРСР саркофаг князя тричі відкривали. Там було два скелети — самого правителя та його дружини, шведської принцеси Інгігерди. Їх вивозили до Ленінграда, проте до Києва повернули лише княгиню. За однією з версій, через нищівну політику комуністів щодо пам’яток української культури київський священник у 1944 передав мощі Ярослава Мудрого німецькому майору. Той вивіз їх до Варшави, а звідти українець отець Палладій перевіз їх до США. У Нью-Йорку він заснував українську церкву, у якій рештки князя зберігають і нині. 

У 2010 українські науковці почали переговори за повернення мощей до Києва, проте представники місцевої церкви відмовили через побоювання, що тодішній проросійський президент Віктор Янукович віддасть рештки до Москви. Масштабна робота задля перевезення мощей Ярослава Мудрого продовжується, а тому сподіваємося, що рештки київського князя скоро знову опиняться в Україні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як росіяни "визволяли братні народи" ще у 15 столітті: "Реальна історія" з Акімом Галімовим

Петро Сагайдачний

Під час ремонту Києво-Могилянської академії у 2010 працівники натрапили на фундамент знищеного совєтами Богоявленського собору. Тодішня промосковська влада заборонила розпочати розкопки. Таке рішення не дивує, адже постать Петра Сагайдачного для Кремля є небажаною та ненависною.

Петро Конашевич Сагайдачний був видатним українським гетьманом, що впровадив перша військову реформу та створив регулярне військо, заснував потужний козацький флот. У 1617-1618 він здійснив надзвичайно успішний похід на Москву та був смертельно поранений у відомій битві під Хотином. Його поховали у 1622 в Києві у дерев'яному Богоявленському соборі. У кінці 17 століття Іван Мазепа звів нову кам’яну церкву на місці святиню. Будівлю підірвали у грудні 1935 за більшовицькою політикою знищення культурних пам’яток. Існували різні версії подальшої долі решток Петра Сагайдачного. Говорили, що прах викинули, або ж перепоховали. Після зруйнування на місці церкви збудували кадетське училище, у процесі розбудови якого знайшли цвинтар. Сучасні дослідження також вказують на те, що поховання гетьмана ймовірно залишилося на місці попри руйнування Богоявленського собору. Подальші розкопки заплановані на літо 2024, тож сподіваємося, що українським вченим удасться віднайти мощі Петра Сагайдачного.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Акім Галімов розповів усю правду про трагічний життєвий шлях Івана Франка ("Реальна історія")

Богдан Хмельницький

Улітку 2020 у Суботів, колишню резиденцію Хмельницьких, приїхала делегація росіян. Вони просили дозвіл на розкопки, адже почули, що місцеві вчені вже близькі до відновлення поховання гетьмана. Звісно, ніякого дозволу їм не дали. У російській пропаганді Богдан Хмельницький є символом “возз'єднання”, тому Кремлю конче потрібно мати рештки видатного українця у своєму розпорядженні.

Про Переяславську раду та Березневі статті російські підручники охоче оповідають. Проте про власну зраду домовленості з козаками та антиросійську діяльність гетьмана в останні роки життя старанно замовчують. Московський цар уклав таємний договір з Річчю Посполитою, чим перекреслив усі співпрацю з Гетьманщиною. Богдан Хмельницький вступив у нову коаліцію зі Швецією, Трансильванією, Молдовою та Валахією. Такий союз мав усі шанси на перемогу, проте гетьман помер у 1657 чи то від хвороби, чи то від отруєння. 

Достеменно відомо, що його поховали в Суботові, та подальша доля могили овіяна легендами. Багато хто ще радянських підручників пам’ятає історію про те, як польський воєвода розтрощив поховання Хмельницького, а прах розвіяв через гармати. Дуже зручна версія для Кремля, яка підкреслює взаємну ненависть українців та поляків, а також прибирає питання про справжнє місцеперебування решток гетьмана. Лиш ніяких доказів правдивості цьому немає, а тому у 20 столітті дослідження відновили. На чолі розкопок став вчений Роман Юра, що обґрунтував ймовірне розташування поховання. Та після аргументації його одразу відсторонили від роботи, а офіційним результатом досліджень зробили “відсутність могили”. За кілька років Роман Юра став жертвою каральної медицини та покінчив життя самогубством. У 2018 пошуки продовжили та знайшли масу підтверджень правдивості версії Романа Юри. Фінальні розкопки заплановані на літо 2024. Віримо, що вони будуть успішними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якою була найперша російська-українська війна: “Реальна історія” з Акімом Галімовим

Подібні розграбування могил свідчать не лише про аморальність росіян, а й про їхній страх реальної історії. Коли ми маємо речові докази існування людей, які творили незалежну та сильну Україну сотні років тому, складно заперечувати державність та право на свободу всієї нації. Саме тому ворог буде продовжувати викрадати та нищити нашу культуру, а ми маємо докласти надзвичайних зусиль, аби цьому запобігти.

Дивіться "Реальну історію" з Акімом Галімовим щонеділі на "1+1 Україна" о 23:20 та на YouTube каналі проєкту.

Повний випуск "Реальної історії" про викрадання решток Богдана Хмельницького, Ярослава Мудрого та Петра Сагайдачного росіянами:

Новини по темі

Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Приймаю