Чи необхідні антибіотики при лікуванні COVID-19? Пояснює медична експертка UNICEF Катерина Булавінова

Сніданок з 1+1
06:30
Будні

Медична експертка UNICEF Катерина Булавінова спеціально для "Сніданку з 1+1" пояснює, чи варто лікувати COVID-19 антибіотиками.

Поділитися:

Медична експертка UNICEF Катерина Булавінова розказала, чи ефективні антибіотики при лікуванні COVID-19, спеціально для "Сніданку з 1+1".

Чи необхідні антибіотики при лікуванні COVID-19

"Ви захворіли на коронавірус, ви нервуєте. Я вас розумію: ви хочете лікуватися, ви хочете якось рятуватися. Але це не причина для того, щоб приймати антибіотики. Антибіотики зовсім не діють на вірус. Зовсім".

Також, Катерина Булавінова пояснила, що робити у разі, якщо антибіотики призначає лікар: "Переконливе прохання: не купувати їх самостійно в аптеці і не приймати їх. Якщо лікар з якоїсь причини призначає їх вам вдома, не робити цього. Скажіть лікареві ввічливо і мило: "Я знаю, що антибіотики не працюють при ковіді, давайте зачекаємо", – радить медична експерт UNICEF Катерина Булавінова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як підготуватись до щеплення від COVID-19 та що не можна робити після вакцинації

З цікавих фактів: антибіотики в інших країнах світу не застосовуються внутрішньом'язово. Їх не колять. Їх приймають або в сиропах, або в таблетках, або внутрішньовенно, і тільки тоді, коли це потрібно.

Антибіотики не діють на вірус, а COVID-19 – це вірус. Антибіотики можуть виявитися не тільки не корисними, а й шкідливими в ситуації з COVID-19, стверджує Катерина Булавінова.

Чим шкідливий безконтрольний прийом антибіотиків

Неконтрольований прийом антибіотиків може наносити значну шкоду здоров’ю, починаючи від побічних реакцій у конкретного пацієнта і закінчуючи збільшенням кількості антибіотикорезистентних бактерій (стійких до антибіотиків внаслідок змін або мутацій в їхніх ДНК). Якщо лікарі стикаються з антибіотикорезистентними бактеріями, для хворого це означає, що лікування може бути більш тривалим, менш ефективним, зазначають і на офіційному ресурсі МОЗ України. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які є протипоказання до вакцинації та де можна отримати довідку тим, кому не можна щеплюватися – розповідає сімейний лікар

Рішення про застосування антибіотиків може ухвалити виключно лікар, в залежності від тяжкості перебігу хвороби, ступеня ураженості внутрішніх органів і, головне, наявності показань для їхнього застосування. Проте і лікар не робить таких призначень на власний розсуд, оскільки лікування відбувається згідно зі Стандартом надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція», який постійно актуалізується з урахуванням оновлених рекомендацій ВООЗ, СDC, ЕCDC.

Відповідним Наказом МОЗ визначений протокол "Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Згідно з протоколом лікування дорослих пацієнтів, можуть визначатися наступні ступені тяжкості хвороби: 

  • легкий ступінь тяжкості (відсутність утруднень дихання)
  • Підтверджений COVID-19: середній ступінь тяжкості
  • Підтверджений COVID-19: тяжкий перебіг захворювання 
  • Підтверджений COVID-19: критичний перебіг захворювання 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Коли робити щеплення від грипу та чи можна його поєднувати з вакцинацією від COVID-19 (коментує медична експертка UNICEF)

Лікування при легкому ступені, коли  пацієнт лікується амбулаторно, передбачає повноцінне харчування, достатню кількість рідини, симптоматичне лікування із застосуванням жарознижуючих засобів (парацетамол, ібупрофен тощо) при лихоманці та болю. І жодних антибіотиків.

При середньому ступені тяжкості антибактеріальні засоби також  протипоказані, вони можуть призначатися виключно за наявності лабораторно підтвердженої супутньої бактеріальної інфекції або при обґрунтованій підозрі на неї.

При тяжкому та критичному стані використання антибіотиків розглядається також за умови приєднання бактеріальної флори.

Коли лікар може призначити антибіотики при COVID-19

Призначати антибіотики при коронавірусній хворобі COVID-19 може виключно лікар за наявності супутньої бактеріальної інфекції. Вірусна інфекція не лікується антибіотиками. Прийом антибактеріальних препаратів без призначення фахівця може нанести значну шкоду здоров’ю, підкреслюють у МОЗ.

Дивіться правду і міфи про вакцини від коронавірусу від біологині Дарки Озерної:

 

Новини по темі