Звучить лякаюче: вчені встановили, що недосипання руйнує мозок і прирівняли наслідки до черепно-мозкових травм

Сніданок з 1+1
06:30
Будні
Вчені виявили, як недосипання руйнує мозок людини: нове дослідження
Freepik
Поділитися:

В шаленому ритмі життя ми часто нехтуємо якісним сном. Проте останні наукові дослідження доводять: недосипання не лише погіршує самопочуття, а й буквально руйнує наш мозок.

Відомий біохакер і IT-мільярдер Браян Джонсон став однією з найбільш обговорюваних персон у світі науки та здорового способу життя. Він прагне жити не менше 120 років, а тому ретельно вивчає всі аспекти довголіття. За його словами, якісний сон є ключовим фактором для підтримки мозку в здоровому стані. Джонсон посилається на дослідження, згідно з яким після лише однієї безсонної ночі в організмі молодих здорових людей рівень білку S100B зростав на 20%. Це тривожний сигнал, адже подібні процеси спостерігаються при черепно-мозкових травмах.

Ще більше вражає факт: якщо людина спить лише чотири години на добу, наслідки для мозку можна прирівняти до отримання кількох ударів по голові. Це звучить лякаюче, але, на жаль, є реальністю для багатьох людей, які нехтують режимом сну.

Що кажуть експерти?

Аби розібратися, наскільки критичною є ситуація, ведучі Сніданку з 1+1 звернулися за коментарем до експерта – сомнолога та кардіолога Юрія Погорецького. Він підтвердив висновки, на які посилається Джонсон.

«Повноцінний сон має тривати 7-8 годин. Якщо людина спить лише 5-6 годин, це вже велика травма для мозку. Причина цього – лімфатична система, яка очищає мозок уночі. Протягом дня накопичується бета-амілоїдний білок, який є токсичним продуктом розпаду. Якщо людина спить достатньо, цей білок утворюється і виводиться. Але при хронічному недосипанні він починає накопичуватися, що може призвести до розвитку хвороби Альцгеймера».

Іншими словами, хронічне недосипання буквально прискорює старіння мозку, погіршує когнітивні функції та наближає деменцію на 10-12 років.

Чи можна відновити мозок після недосипання?

Попри невтішні новини, є і позитивний момент. За словами лікаря, мозок має нейропластичність, тобто здатність до відновлення. Якщо повернутися до здорового режиму сну, то можна мінімізувати шкоду. Головне правило – лягати не пізніше 22:00, коли в організмі виробляється найбільше мелатоніну.. 

Ще один цікавий факт: у людей похилого віку (85-95 років), які почали спати по 7-8 годин щоночі та стежити за рівнем кисню в крові (96-98%), через 3-4 місяці спостерігалося покращення функціонування організму. 

Як покращити свій сон?

Якщо навіть ситуація навколо неспокійна, можна спробувати мінімізувати вплив стресу за допомогою спеціальних технік як:

  • Дихальні вправи
  • Медитації
  • Заспокійливі звуки природи

І не забувати правильно слідкувати за умовами свого сну:

  • Спати в темному та прохолодному приміщенні
  • Вимикати гаджети за годину до сну
  • Використовувати маску для очей і беруші

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дружба чи кохання: вчені розповіли, чому товариські стосунки більш важливі ніж романтичні

Новини по темі
Всі новини