Масляний тиждень 2023: традиції та обряди на кожен день

Які традиції існують на Масляну в Україні та що означає кожен день Масляного тижня?

Масляна – стародавнє слов’янське свято, яке триває цілий тиждень. Дата Масляної кожного року змінюється, оскільки залежить від церковного календаря і дня святкування Великодня. У 2023 році в Україні Масляну розпочнеться 20 лютого, і закінчиться в неділю, 26 лютого.  27 лютого розпочнеться Великий піст, який триватиме по 15 квітня. Великдень 2023 випадає на 16 квітня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масляна 2023 в Україні: коли святкують, традиції та прикмети

Масляний тиждень: масляна за днями тижня (як називаються, що означають)

Кожен день Масляної має свою назву. Відповідно, за ним закріплені певні звичаї, традиції і правила поведінки:

Понеділок – зустріч. У перший день прийнято зустрічати гостей, пекти млинці, прикрашати оселю опудалом із соломи.

Вівторок – загравання. На другий день незаміжні дівчата влаштовують оглядини. Звуть у гості або вирушають гуляти зі знайомими хлопцями. Наші предки вважали, що якщо в цей день не з'їхати на санях з гірки, то можна "образити" Масляну. Цього дня починаються сватання.

Середа – розгул, ласунка, перелом. Третій день Масляної відомий "тещиними млинцями": матір дружини запрошує зятя і годує його млинцями. У цей день кличуть у гості всіх охочих і пригощають їх млинцями. 

Четвер – розгуляй, широкий. Вважається, що у четвер Масляна набирає свою силу. Окрім поїдання млинців необхідно влаштовувати гуляння. У цей день відвідують родичів, ходять у гості.

П’ятниця тещині вечори, тещині вечірки. Хоча зветься день тещині вечори, у вечір п'ятниці зять пригощає тещу, яка приходить до нього на млинці, а не навпаки. Вважається, що після цього у тещі із зятем налагодяться стосунки, буде мир і взаєморозуміння. У п'ятницю відвідують родичів, ходять у гості самі. 

Субота – проводи, посиденьки "золовки". Дружина цього вечора має покликати до себе сестру чоловіка (зовицю), пригостити її млинцями і подарувати цінний подарунок.

Неділя – прощений день, або ж Прощена неділяЦе завершальний день Масляної, а назва цього дня говорить сама за себе. У неділю заведено просити один в одного прощення, вибачення і таким чином очиститись перед Великим постом. Також, цього дня спалювати солом'яне опудало, оскільки вірили, що спалювання пришвидшить настання весни. 

Більше новин