Масляний тиждень 2023: традиції та обряди на кожен день

Масляний тиждень 2023: як називаються дні та що означають
freepik.com

Які традиції існують на Масляну в Україні та що означає кожен день Масляного тижня?

Поділитися:

Масляна – стародавнє слов’янське свято, яке триває цілий тиждень. Дата Масляної кожного року змінюється, оскільки залежить від церковного календаря і дня святкування Великодня. У 2023 році в Україні Масляну розпочнеться 20 лютого, і закінчиться в неділю, 26 лютого.  27 лютого розпочнеться Великий піст, який триватиме по 15 квітня. Великдень 2023 випадає на 16 квітня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Масляна 2023 в Україні: коли святкують, традиції та прикмети

Масляний тиждень: масляна за днями тижня (як називаються, що означають)

Кожен день Масляної має свою назву. Відповідно, за ним закріплені певні звичаї, традиції і правила поведінки:

Понеділок – зустріч. У перший день прийнято зустрічати гостей, пекти млинці, прикрашати оселю опудалом із соломи.

Вівторок – загравання. На другий день незаміжні дівчата влаштовують оглядини. Звуть у гості або вирушають гуляти зі знайомими хлопцями. Наші предки вважали, що якщо в цей день не з'їхати на санях з гірки, то можна "образити" Масляну. Цього дня починаються сватання.

Середа – розгул, ласунка, перелом. Третій день Масляної відомий "тещиними млинцями": матір дружини запрошує зятя і годує його млинцями. У цей день кличуть у гості всіх охочих і пригощають їх млинцями. 

Четвер – розгуляй, широкий. Вважається, що у четвер Масляна набирає свою силу. Окрім поїдання млинців необхідно влаштовувати гуляння. У цей день відвідують родичів, ходять у гості.

П’ятниця тещині вечори, тещині вечірки. Хоча зветься день тещині вечори, у вечір п'ятниці зять пригощає тещу, яка приходить до нього на млинці, а не навпаки. Вважається, що після цього у тещі із зятем налагодяться стосунки, буде мир і взаєморозуміння. У п'ятницю відвідують родичів, ходять у гості самі. 

Субота – проводи, посиденьки "золовки". Дружина цього вечора має покликати до себе сестру чоловіка (зовицю), пригостити її млинцями і подарувати цінний подарунок.

Неділя – прощений день, або ж Прощена неділяЦе завершальний день Масляної, а назва цього дня говорить сама за себе. У неділю заведено просити один в одного прощення, вибачення і таким чином очиститись перед Великим постом. Також, цього дня спалювати солом'яне опудало, оскільки вірили, що спалювання пришвидшить настання весни. 

Новини по темі

Продовжуючи відвідування сайту, ви погоджуєтесь на використання файлів cookie і Політикою конфіденційності

Приймаю