Артхаусне кіно, радянська цензура та символізм: 5 цікавих фактів про фільм Колір граната культового режисера Сергія Параджанова

Аргумент кіно
Колір граната Сергія Параджанова: цікаві факти про фільм
Скриншот/Колір граната

Цієї суботи, 11 січня о 23:30 на телеканалі 1+1 Україна в Аргументі кіно вперше на телебаченні покажуть легендарний фільм Сергія Параджанова Колір граната.

Поділитися:

Ця телеподія присвячена спеціально до дня народження культового українського режисера Сергія Параджанова. Тож шанувальники артхаусу можуть поповнити свою скарбничку улюблених фільмів ще й кінороботою, яка подарувала Сергію Параджанову світову популярність. Йдеться про фільм Колір граната.

Колір граната — це не просто фільм, а ціла кінопоема, яка присвячена життю та творчості вірменського поета Саят-Нови. Сергій Параджанов створив цей фільм у 1969 році й поєднав у ньому свою майстерність естетичного погляду кадру, символізму і художнього експерименту. 

У цьому матеріалі ми зібрали найцікавіші факти про кінопоему Колір граната визначного маестро кіно Сергія Параджанова, які ви могли не знати.

Сергій Параджанов
 

► Сюжет фільму Колір граната поділено на частини, кожна з яких показує дитинство, юність, старість та смерть поета. Зміст розкривається саме через постановку кадру, предмети навколо, рухи акторів та кольори. Наприклад, у фільмі є сцена, де батьки ховають маленького Саят-Нову під ковдрою під час грози, що означає прагнення батьків захистити сина від жорстокості зовнішнього світу. Тільки творчий задум Сергія Параджанова не був зрозумілий радянським цензорам. 

Колір граната
Скриншот/Колір граната

► Коли фільм був готовий, через цензуру його не захотіли показувати на широкому екрані. Стрічку вважали занадто символічною і незрозумілою для глядачів. Режисер мусив скоротити фільм на вимогу цензорів і перейменувати з оригінальної назви Саят-Нова на Колір граната. Друга версія також не задовольнила цензорів, але перемонтовувати стрічку вдруге Параджанов відмовився.

Колір граната
Скриншот/Колір граната

► У 1973-му режисер Сергій Юткевич визнав оригінальну версію Параджанова недоречною, заявивши, що вона не досить точно відображає життя Саят-Нови. Так фільм був перемонтований до більш ідеологічно прийнятної версії та отримав нові вмонтовані титри російською. Згодом це стало каталізатором історії про ув'язнення Параджанова, якого звинувачували у нонконформістській позиції як у творчості, так і в житті. 

Сергій Параджанов
Скриншот/Реальна історія

► З радянської в'язниці Сергія визволяли його колеги-прихильники режисери Франсуа Трюффо та Мікеланджело Антоніоні. В оновленому вигляді Параджанов побачив свою стрічку лише у 1988 році, коли вийшов із в’язниці. А глядачі лише зараз мають змогу подивитись повну режисерську версію картини.

Колір граната
Скриншот/Колір граната

► Реставрація фільму Колір граната була виконана фондом Мартіна Скорсезе спільно з Cineteca di Bologna, щоб максимально наблизити до оригінального бачення. Ця робота отримала премію Інституту Параджанова-Вартанова  у 2014 році. Сам же кінорежисер і продюсер Мартін Скорсезе казав, що стрічка є «кінематографічним досвідом, що лишається поза часом». А режисер та актор Жан-Люк Годар — «фільм може дати вам усе, що ви могли б побажати».

Колір граната
Скриншот/Колір граната

Дивіться унікальний артхаузний фільм Сергія Параджанова Колір граната, який входить до золотого фонду світового кінематографа, 11 січня о 23:30 в Аргументі кіно на телеканалі 1+1 Україна. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вперше на українському телебаченні: на 1+1 Україна в Аргументі кіно покажуть відреставрований культовий фільм Сергія Параджанова Колір граната

Новини по темі